Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Nowy galar i pychówka

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

Pychówka ,,Oryl” i Galar ,,Szan” to nowe jednostki pływające, zbudowane w ramach projektu „Podkarpackie szkutnictwo ludowe”, zostały oficjalnie przedstawione publiczności. Ich powstanie stało się możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu województwa podkarpackiego. Zorganizowana przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” uroczystość wodowania przyciągnęła licznych mieszkańców oraz gości z całego regionu.

 

Gościem honorowym ceremonii był marszałek Władysław Ortyl. Wzięli w niej udział także Poseł na Sejm RP Rafał Weber,  radna województwa podkarpackiego Renata Butryn, samorządowcy z terenu powiatu niżańskiego oraz mieszkańcy Ulanowa.

 

Cieszymy się, że mogliśmy na ten cel przekazać środki z budżetu województwa. My wydatkujemy środki i jest dla nas bardzo ważne, aby były dobrze spożytkowane. Inwestujemy w rzeczy ważne z punktu widzenia zachowania dziedzictwa oraz tradycji. Wszyscy o tym wiemy, że województwo stawia na dziedzictwo, a jednocześnie stawia na innowacyjność, rozwój kultury i tradycji. Dziękuję  lokalnym grupom działania i wszystkim tym, którzy na rzecz tradycji i pamięci oraz  dziedzictwa działają – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Jest to bardzo istotne, aby projekty takie, jak ten, finansować i takie działania realizować, szczególnie w takich społecznościach. Tutaj tradycje są promowane i doceniane. Dziękuję panie marszałku, że z budżetu województwa również udaje się wygospodarować pieniądze na tego typu działania - dziękował Damian Zakrzewski, Prezes LGD Stowarzyszenia ,,Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

 

Flisactwo to tradycja, duma i perełka Ulanowa. Po tym dzisiejszym wydarzeniu, ale także po wielu inicjatywach, które mają miejsce i w Ulanowie i w innych miejscach powiatu niżańskiego, widać, że flisactwo to coś więcej. To duma powiatu i duma województwa, dlatego każda inicjatywa, która jest związana z promocją flisactwa, z  przedstawieniem historii, z ukazaniem tej flisackiej opowieści, która tutaj od wielu wieków ma miejsce - jest bardzo cenna i bardzo dziękuję wszystkim, którzy się w tę flisacką historię wpisują- powiedział poseł na Sejm RP Rafał Weber

 

Należy dbać o to, żeby tożsamość czyli nasze korzenie przetrwały i żeby była umacniania świadomość najmłodszych, młodszego pokolenia. Dlatego bardzo stowarzyszeniu za tę inicjatywę dziękuję. Wszystkim, którzy włączają się to, aby Ulanów miał swoją wizytówkę, bo rzeczywiście jeżeli pada nazwa Ulanów, to wszyscy kojarzą ją z flisactwem i tak powinno być, bardzo dziękuję. Każda miejscowość powinna być znana ze swoich korzeni i tradycji - powiedziała radna województwa Renata Butryn.

 

Po przemówieniach, nastąpiło poświęcenie jednostek, którego dokonał ks. Kazimierz Żyłka. Nowym jednostkom nadano symboliczne imiona, które nawiązują do historii i kultury regionu. Nastąpiły symboliczne chrzciny, których dokonały matki chrzestne Magdalena Hasiak i Justyna Kubasiewicz. Po oficjalnej części nastąpił spływ nowo powstałego galara wzdłuż rzeki San, co było gestem otwierającym nowy rozdział w historii flisactwa na Podkarpaciu. Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na tradycyjny flisacki poczęstunek, który obejmował regionalne specjały przygotowane według dawnych receptur.

 

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" w Wolinie otrzymała w 2023 roku ramach otwartego konkursu ofert pn. „Mecenat kulturalny” na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie kultury dotację w wysokości 35 000 zł. Koszt całego zadania wynosi 39 800 zł.

 

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o znaczeniu i wartościach dziedzictwa kulturalnego, popularyzacja najcenniejszych elementów niematerialnego dziedzictwa – zwiększenie zaangażowania mieszkańców do aktywności i odbudowie kultury flisackiej.

 

W ramach zadania przeprowadzono warsztaty, w trakcie których, Mistrz – Retman Ulanowski przekazał wiedzę i umiejętności budowania pychówki i galara inspirowanego lokalna kulturą. Uczestnicy warsztatów poznali zasady budowy galara, w tym projektowanie, poznali niezbędne materiały oraz kluczowe elementy konstrukcji. Efektem finalnym było przygotowanie oryginalnej tratwy: galara wykorzystywanego do spławu.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa