Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Biuro Prasowe UMWP

 Zdjęcia: M.Zych
 Lasowiacki.pl

 

Rudnik nad Sanem był kolejną miejscowością, do której zawitał trwający na Podkarpaciu  przez cały lipiec Festiwal Kultury Lasowiackiej. W festiwalowych atrakcjach uczestniczył wicemarszałek województwa Karol Ożóg. Samorząd województwa reprezentowali również radni województwa: Ewa Draus, Kamila Piech i Renata Butryn.

 

W sobotę, 20 lipca, w Rudniku nad Sanem wśród przygotowanych atrakcji znalazły się między innymi: warsztaty wikliniarskie i wycinanki lasowiackiej oraz bibułkarskie. Można było także obejrzeć pokaz tradycyjnego wyplatania koszy oraz nietypowe stroje wykonane z wikliny. Miejscowi plecionkarze – mistrzowie w swoim fachu – Henryka Działak, Ryszard Machowscy oraz Marcin Jakubowski w trakcie wydarzenia opowiadali o historii rudnickiego wikliniarstwa, zachęcając do spaceru Szlakiem Wiklinowych Rzeźb. Nie zabrakło również stoisk z wyrobami Kół Gospodyń Wiejskich, miodem i wyrobami pszczelarskimi, a także malarstwem i rękodziełem. Atrakcją była również wystawa fotografii Jarosława Mazura: „Po Sandomierskiej Puszczy”.

 

Czwarta edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej cieszy się dużą popularnością. To dowód na to, że działania samorządu województwa w zakresie pielęgnowania lasowiackiej spuścizny są potrzebne, doceniane i oczekiwane przez mieszkańców regionu oraz turystów – mówi Karol Ożóg.

 

Wśród festiwalowych atrakcji znalazł się również występ Kapeli Ludowej „Łęgowianie” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Zagrodzianie”, a dzień zakończył pokaz pieczenia chleba w wykonaniu Zespołu Obrzędowego z Sierakowa oraz koncert zespołu SOMETHINGSKI TRIO – „Projekt Puszcza”.

 

Festiwal jest finansowany ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego

 

Galeria zdjęć: