Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Zdjęcie przedstawia uroczyste wydarzenie na scenie. W centrum stoi pięć osób w eleganckich strojach, z bukietami kwiatów i dokumentami w dłoniach, co sugeruje ceremonię wręczenia nagród lub wyróżnień.

 


 Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży 
 Autor zdjęć: Paweł Podgórski
 Biuro Prasowe UMWP

 

Dbałość o kulturę, w pozytywnej harmonii dziedzictwa i rozwoju, to nasze regionalne DNA. Gratulując pięknego jubileuszu, już myślimy o tym, jakie możliwości zyska nasza szacowna  „Siemaszkowa” dzięki nowej scenie i jakie premiery będą się na niej odbywały – mówił marszałek Władysław Ortyl, podczas uroczystości wieńczących obchody 80-lecia Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Rzeszowski teatr jest instytucją kultury od ćwierć wieku prowadzoną przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. 

 

Etiuda sceniczna, medale Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis, przemowy zaproszonych gości,  kolejna premiera w historii sceny a nade wszystko gromkie brawa wiernej publiczności – tak rzeszowska „Siemaszkowa” zakończyła świętowania 80 lat Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. 

 

Podczas jubileuszu na rzeszowskiej scenie pojawiła się sama Wanda Siemaszkowa, w towarzystwie Stanisława Wyspiańskiego – co stało się możliwe dzięki kreacjom dwojga aktorów Anny Demczuk i Stanisława Twaroga. Gości jubileuszu powitał na uroczystości  dyrektor teatru – Jan Nowara. Gratulacje dla całego zespołu „Siemaszkowej” złożył gospodarz województwa - marszałek Władysław Ortyl. 

 

Kieruję słowa najwyższego uznania dla dyrekcji i pracowników Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, którzy z powodzeniem kultywują dorobek miejscowej sceny teatralnej, a jednocześnie rozwijają renomę teatru i markę naszego regionu w kraju oraz za granicą. Dziękuję wszystkim artystom za ich zaangażowanie i kunszt, za emocje, których w teatrze doświadczamy – mówił marszałek Władysław Ortyl. 

 

Oprócz gratulacji gospodarz województwa mówił także o wyzwaniach, jakie stoją przed teatrem. 

Radość z faktu, że obchodzimy wspólnie 80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie, co oznacza  ogromny dorobek i doświadczenie rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej łączy się ze  świadomością wyzwania, jakim jest chęć nie tylko utrzymania tak profesjonalnego zespołu, jego repertuaru i całej wspólnoty kultury, którą na szerokim froncie buduje wokół siebie teatr pod kierownictwem Jana Nowary, ale również wyzwania wszechstronnego rozwoju instytucji. Dbałość o kulturę traktujemy jako dbałości o dobro wspólne i naszą tożsamość. Cieszymy się niezmiernie z roli Teatru, jaką pełni w stolicy regionu, a jednocześnie pamiętamy o upowszechnianiu sztuki teatralnej w innych zakątkach Podkarpacia, by zwiększać dostępność jakościowej oferty kulturalnej również dla mniejszych ośrodków. Temu służy Scena Wędrowna.  Nie byłoby rozwoju bez dbałości o zaplecze infrastrukturalne. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ostatnich latach realizuje wiele zadań inwestycyjnych, poprawiających zaplecze, funkcjonowanie instytucji, komfort pracy załogi i komfort obcowania ze sztuką dla publiczności – podkreślał marszałek Ortyl. 

 

W czasie jubileuszu wręczone zostały medale i odznaczenia przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „ Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Laureatkami srebrnych Medali Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis zostały aktorki: Mariola Łabno-Flaumenhaft oraz Małgorzata Machowska. Brązowe Medale Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis odebrali z kolei: Robert Chodur, Anna Demczuk, Marek Kępiński, Krzysztof Motyka, Barbara Napieraj, Mieczysław Napieraj oraz Jan Nowara.

 

Odznaki honorowe  „Zasłużony dla Kultury Polskiej”  trafiły do 7 członków teatralnego zespołu. 

 

Swój jubileusz teatr uczcił premierą spektaklu „Gdzie jest mój mąż” w reżyserii Pawła Aignera. Po zakończeniu oficjalnej części jubileuszu jego goście mieli okazji skosztować urodzinowego tortu. 

 

W czasie jubileuszu sporo miejsca poświęcono rozmowom na temat nowej sceny teatru.   Już niedługo ma zostać podpisana umowa na dofinasowanie ze środków programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021- 2027 budowy Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Projekt, który uzyskał pozytywną ocenę i został wybrany do dofinansowania opiewa na kwotę 85,5 mln złotych. Ponad 43 mln złotych pochodzi z Funduszy Europejskich. Prawie 39 mln złotych to wkład z budżetu województwa podkarpackiego. 

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: ,,Siemaszkowa'' ma już 80 lat