Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie budynku w słoneczny dzień.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP 

 

Wystawy, festiwale, warsztaty szczególnie dla młodych twórców to główne propozycje samorządu województwa oraz jednostek podległych z okazji „Roku Fredry”. Imprezy odwołujące się do roku fredrowskiego otrzymywały także dodatkowe punkty w ramach konkursu pn. „Mecenat kulturalny” w zakresie kultury. 

 

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w ramach Młodej Sceny trwają pracę nad ciekawą kompilacją kilku najważniejszych sztuk Fredry. Efekt końcowy będzie dla widzów na pewno pozytywną niespodzianką. Opiekę artystyczną nad warsztatami teatralnymi z udziałem młodych adeptów sztuki aktorskiej - uczniów szkół rzeszowskich sprawuje Barbara Napieraj. Spektakl „powarsztatowy” planowany jest na połowę maja.

 

W teatrze wciąż można oglądać wystawę plakatów pt. „Fredraszki”. To przegląd twórczości plakatowej do sztuk Aleksandra Fredry. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Motyka, pomysłodawca i kurator wszystkich osiemnastu edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego. Plakaty można oglądać do końca maja. 

 

Gmina Jarosław i Szkoła Podstawowa w Surochowie organizują z kolei Festiwal Fredrowski w dniach 18-19 czerwca czyli w miejscu i w przededniu urodzin autora. Wydarzenie ma być częścią Festiwalu Dziedzictwa Kresów, którego współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie.    

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje z kolei cykl wystaw i akcji czytelniczych związanych z dziełami Aleksandra Fredry. Planowany jest także quiz internetowy dla czytelników oraz warsztaty plastyczne. Wojewódzki Dom Kultury w marcu zaprosił na spektakl. Była to adaptacja "Zemsty" w wyk. Teatru Nowa Lutnia z Łańcuta w reżyserii Elżbiety Winiarskiej. WDK planuje także wydanie płyty z piosenkami opartymi na tekstach Fredry w wykonaniu Aleksandra Berkowicza.

 

W tegorocznej edycji „Mecenatu kulturalnego” czyli otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w zakresie kultury dodatkowe punkty przyznawano wydarzeniom odwołującym się do roku fredrowskiego. Wśród 46 wybranych imprez aż 13 poświęconych jest Aleksandrowi Fredrze i jego twórczości. Są to m.in.  Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 w Jarosławiu, które odbywają się pod hasłem "Żywe Dziedzictwo - Aleksander Fredro" organizowane przez Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu. Z kolei Stowarzyszenie Przyjaciół Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej – Trójczyce organizują koncert z okazji 230 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry na Zamku w Dubiecku, Towarzystwo Miłośników Tańca - Klub Tańca Towarzyskiego "DŻET Rzeszów-Boguchwała" proponuje spektakl taneczny pt. "Fredrowski zawrót głowy. O smutnym komediopisarzu".