Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dzieci w strojach ludowych

 


Wystawy, koncerty, występy zespołów, warsztaty plastyczne, prezentacje i turnieje – tak będzie wyglądał najbliższy weekend z kulturą lasowiacką. Przez trzy dni mieszkańcy Podkarpacia i sąsiednich regionów będą mieli okazję, by zapoznać się z dawnymi zwyczajami i obyczajami oraz poznać codzienne życie Lasowiaków. Tym razem Festiwal Kultury Lasowiackiej zawita w - Leżajsku, Medyni Głogowskiej, Nowej Dębie, Rudniku nad Sanem i w Stalowej Woli.

 

W piątek, 16 września w godzinach: 8:00 - 16:00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej będzie można zwiedzać z przewodnikiem ekspozycję etnograficzno-zabawkarską, tam też od godziny 9:00 odbędą się warsztaty plastyczne, a od godz. 11.00 warsztaty bibułkarskie dla dzieci i dorosłych. Z kolei o 12.30 w Muzeum odbędzie się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Leliwa” z Leżajska.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreśla, że należy pokazywać piękno kultury lasowiackiej i temu właśnie służy ten festiwal:

 

Bądźmy dumni z piękna kultury lasowiackiej, która przez całe wieki rozwijała się w widłach Wisły i Sanu. Ludzie tu żyjący zawsze byli weseli, twórczy, ale i bardzo pracowici. Ta kultura jest naszym dziedzictwem, które chcemy pokazywać i którym chcemy się szczycić – mówi.

 

Sobota, 17 września będzie nie lada gratką dla miłośników garncarstwa, dla których przygotowano cały wachlarz atrakcji. Już od 15.00 w Ośrodku Garncarskim w Medyni Głogowskiej i Zalesiu odbędą się warsztaty garncarskie i zabawkarskie, a także kiermasz, pokazy i degustacje potraw. Będzie można też wysłuchać prezentacji etnograficznej pt. „Opowieść o ogniu w życiu Lasowiaków”. Natomiast ci, którzy będą chcieli poznać historię Medyni będą mogli wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem miejsc związanych z garncarskimi tradycjami. Odwiedzający Medynię zobaczą także konkursową wystawę prac plastycznych „Maziarstwo w życiu Lasowiaków”, a dzięki prezentacji multimedialnej będą mogli poznać historię maziarstwa i wziąć udział w jarmarku lasowiackich produktów i wyrobów rzemieślniczych. Na 16:00 zaplanowano projekcję filmu z 1949 roku na którym zerejestrowano wspomnienia mieszkańców tej okolicy. Z kolei o 17.00 odbędzie się przedstawienie teatralne grupy Psotniki pt. „Życie w dawnej Medyni”, a następnie koncert zespołu Dzikie Wino z potańcówką.

 

Tymczasem w Nowej Dębie, naplacu przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury od godz. 13:00 będzie można podziwiać Plener Wikliny Artystycznej oraz Plener malarski na Szlaku Wiklinowych Rzeźb. Od 16.00 odbywać się będą warsztaty maziarstwa – pokazy, prelekcje i wypalanie. Stanie tam także lasowiacka przyczepa z tzw. fotolustrem. O godzinie 18.30 startują prezentacje artystyczne, w tym pokaz tańca oraz koncert kapel lasowiackich. Z kolei o 20:00 mieszkańcy miasta wezmą udział w niezwykłym widowisku – pokazie ognia „Ogień w życiu Lasowiaków” – zwyczaje i wierzenia Lasowiaków.

 

Wicemarszałek Ewa Draus podkreśla z kolei, że kultura lasowiacka jest ciągle żywa:

 

Nasza kultura lasowiacka to nie tylko przeszłość, to także teraźniejszość. Ona wciąż żyje i inspiruje kolejne pokolenia. Ważne więc, abyśmy umieli wypromować te lasowiackie tradycje – mówi wicemarszałek Ewa Draus.

 

Natomiast na Rynku w Rudniku nad Sanem od godzinie14.00 ruszają warsztaty wikliniarskie „Niech się plecie”, po czym odbędą się: występ Kapeli Ludowej i Chóru „Lasowianka”, prezentacja lokalnych produktów i pokaz wiklinowej mody. Nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu „Jak wygina się wiklina”, a o 17.00 Stanisław Dziubak zaprezentuje swój wernisaż wikliny artystycznej zatytułowany „Wikliną i Kolorem”.

 

Niedziela, 18 września będzie prezentować się równie atrakcyjnie. W Stalowej Woli, przy Miejskim Domu Kultury o 14.00 odbędzie się finał II Festiwalu Kultury Lasowiackiej pt. „Las Ojciec Nasz” oraz Jarmark Lasowiacki, na którym znajdą się stoiska handlowe, rękodzieło i rzemiosło, gastronomia, publikacje, wystawy i pokazy. Będą też warsztaty kulinarne, budowania prostych instrumentów, hafciarskie, garncarskie, pszczelarskie, rzeźbiarskie, tworzenia druków lasowiackich, ale także lasowiackie gry i zabawy. O 14.00 odbędzie się koncert Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, a następnie Interaktywny turniej wiedzy – #TerazLasowiacy – Legendy w Sieci. Na 16.00 zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu „Krótki Film o Lasowiakach”, a o 17.30 odbędzie się koncert folkowo-bluesowy – Sviatyj, a następnie koncert finałowy – premiera płyty Puszcza – zespołu Somethingski z gościnnym udziałem Darii Kosiek. Tego dnia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbędzie się także finisaż wystawy Jana Puka.

 

Festiwal rozpoczął się w niedzielę, 4 września odpustem lasowiackim w Porębach Dymarskich. W minionym tygodniu, od czwartku do niedzieli Festiwal gościł w – Tarnobrzegu, Baranowie Sandomierskim, Kolbuszowej Górnej, Grodzisku Dolnym i Ulanowie.

 

W Tarnobrzegu odsłonięto mural poświęcony Marii Kozłowej, założycielce zespołu Lasowiaczki, artystki ludowej i regionalistki. Ruszyła też Akademia Lasowiaka, która była adresowana zarówno dla dzieci i młodzieży, jak też dorosłych. Były zabawy i gry lasowiackie dla dzieci oraz wykłady tematyczne. Akademię zakończyła debata pt. „Co to znaczy być Lasowiakiem i kto nim może być”. W niedzielę również w Tarnobrzeguodbył się kiermasz „Dary Lasowiackiej Ziemi”, a w Baranowie Sandomierskim zaprezentowano „Lasowiackie jadło”. Tam gwiazdą wydarzenia był znany polski kucharz Karol Okrasa, który wziął udział w otwartych warsztatach kulinarnych i warsztatach dla dzieci oraz w pracach jury konkursu lasowiackich smaków. Na dziedzińcu zamku zaprezentowano nie tylko lasowiacką kuchnię, ale także rękodzieło oraz „Lasowiacką Suitę” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszko.

 

Z kolei w Grodzisku Dolnym odbył się Rodzinny Piknik Lasowiacki, podczas którego królowała lasowiacka muzyka w wykonaniu „Grodziszczoków”, Zagrodzian” i Kapeli Flisackiej z Ulanowa. Występom towarzyszyły pokazy rzemiosł i tańców lasowiackich. Natomiast w Kolbuszowej Górnej, miał miejsce Jarmak u Górnioków – Lesiockie ŹmiokiGwiazdą tego wydarzenia był Zespół Ludowy „Górniacy”, który obchodzi czterdziestolecie swojego istnienia.

 

W Ulanowie również nie brakowało atrakcji. Odbyły się między innymi: wystawa „Nadrzecze krajobrazy”, lasowiacki jarmark, zagroda lasowiacka, warsztaty i występy. Był również spektakl obrzędowy na wodzie – tradycyjny chrzest flisacki, oraz spływy galarami i kajakami.

 

W tym samym dniu w Kolbuszowej Górnej można było wsłuchać się w „Głos Lesioków z Puszczy”. Na uczestników czekały animacje z darów natury, zajęcia z przygotowania tradycyjnych potraw oraz z tańca, gry i śpiewu, konkursy i wstępy, a także spotkanie z Kevinem Aistonem oraz wyjątkowy koncert „Pogoda w Jazzie” – Paweł Steczkowski & Teuta Project z Kapelą Kazimierza Marcinka.

 

Podczas kilkunastu dni festiwalu odbywają się warsztaty tematyczne, pokazy, plenery i konkursy w kilkunastu podkarpackich miejscowościach. Festiwal uzupełniają wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu UMWP w Rzeszowie.

 

Organizatorem II Festiwalu Kultury Lasowiackiej jest Województwo Podkarpackie wraz z partnerami. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patronami medialnymi są: TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Radio Leliwa, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24 oraz portal KulturaLudowa.pl.

 

Galeria zdjęć:

Tekst: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Autor Zdjęć: Łukasz Pompa