Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd pań w czarnych fartuszkach. Przed nimi stół pełen jedzenia.

 


Autor tekstu: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Paulina Majewska

Oddział Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości UMWP

 

Ponad 150 producentów żywności wysokiej jakości promowało swoje wyroby na Targach Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków”, które, jak co roku, odbywają się w Górnie. To wyjątkowa okazja do tego, by popróbować wyrobów przygotowanych według dawnych receptur, w tym regionalnych wędlin, serów, nalewek i miodów. Udział w targach wziął marszałek Władysław Ortyl.

 

Targi poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym w Górnie odprawiona w intencji Wystawców i Organizatorów. Po niej miała miejsce prezentacja i degustacja podkarpackich produktów tradycyjnych oraz kiermasz rękodzieła ludowego. Jak co roku, na targach nie zabrakło licznych atrakcji, w tym konkursów - na produkt pretendujący do miana produktu tradycyjnego oraz konkurs kulinarny „BitwaRegionów”. Przed publicznością wystąpiły zespół „Voices” z Sokołowa Małopolskiego oraz zespół regionalny „Wesele Krzemienickie”. Gwiazdą wieczoru był natomiast zespół „ Bahamas”.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał jakość wyrobów produkowanych na Podkarpaciu:

 

Jak co roku, spotykamy się w Górnie, by wziąć udział w tym wyjątkowym święcie mającym na celu promocję wyrobów tradycyjnych. Jak wiemy, nasze województwo słynie z dużej ilości tego typu wyrobów, które cechuje wysoka jakość. Przez lata zyskały one uznanie i zaufanie wśród konsumentów. Szczycimy się tym, że nasz region jest czysty ekologicznie i możemy tu produkować żywność wysokiej jakości, która jest doceniana nie tylko u nas, ale w całym kraju, a nawet poza jego granicami – podkreślał marszałek.

 

W targach udział wziął także Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw. rolnictwa, który mówił o potencjale małych i średnich gospodarstw rolnych:

 

Nawet ta unijna strategia od pola do stołu to jest strategia oparta na tym, że niewielkie gospodarstwa dostarczają swoje produkty na pobliski rynek. Ta krótka droga od pola do stołu to jest coś, co jest niesłychanie ważne dla przyszłości, dla bezpieczeństwa żywnościowego. Ono musi być oparte o taką zróżnicowaną strukturę rolnictwa, o małe rodzinne gospodarstwa – podkreślał.

 

Komisarz przypomniał także, że w związku z wojną w Ukrainie i importem ze wschodu, Polska uzyskała akceptacje Unii Europejskiej na przekazanie polskim rolnikom wsparcia na poziomie 2,5 miliarda euro.

 

Karol Ożóg, radny województwa, wspomniał o roli Kół Gospodyń Wiejskich, które wystawiały swoje produkty na targach:

 

Wystawiają się tu także Koła Gospodyń Wiejskich ze swoimi produktami tradycyjnymi i potrawami podkarpackimi. Jest to promocja naszego podkarpackiego rolnictwa – mówił

 

Galeria zdjęć: