Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ulotka filmu

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro prasowe UMWP 

Autor zdjęć  Michał Woźny Podkarpacka Komisja Filmowa, Piotr Pilch Facebook

 

Były emocje, chwile wzruszeń i gorąca dyskusja po seansie – a wszystko podczasuroczystej premiery regionalnej filmu „Śubuk” z udziałem twórców filmu. Do Rzeszowa ze swym dziełem przyjechali aktorka Małgorzata Gorol, Jacek Lusiński reżyser filmu i współtwórca scenariusza oraz przedstawiciele producenta, którym jest Aurum Film. 

 

Śubuk” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, któradla swego syna z miłością i poświęceniem toczy wieloletnią walkę z biurokracją oraz ludzką bezdusznością. Jest to najnowsza produkcja Aurum Film - producentów m.in. nominowanegodo Oscara „Bożego Ciała”. Kooproducentem filmu jest Podkarpacka Komisja Filmowa, a film otrzymał dofinansowanie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego z budżetu województwa podkarpackiego oraz miasta Rzeszowa. Wśród gości premiery znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa Piotr Pilchzastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz Marta Kraus kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej. Do Rzeszowa przyjechali mieszkańcy Przemyśla, gdzie film powstawał. Licznie zjawiły się także rodziny, które zmagają się z wyzwaniami, jakie niesie autyzm czy choroba dziecka. 

 

W roli głównej w „Śubuku”, po raz pierwszy w swojej filmowej karierze, występuje Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – znany i ceniony na świecie Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna, pochodząca z Podkarpacia – Marta Malikowska,  także pojawiający się po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Jest on także - wspólnie z Szymonem Augustyniakiem - autorem scenariusza, który na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę w tej kategorii.

 

Wiedziałam, że to ja jestem Marysią, wiedziałam, że muszę ją zagrać, choć do castingu przystąpiło dużo dobrych aktorek. Cieszę się, że reżyser zaufał właśnie mi. Chciałabym, żeby ten film i tę historię zobaczyło jak najwięcej ludzi – politycy, nauczyciele, rodzice, młodzi ludzie. Marzyłabym, żeby coś udało nam się wspólnie zmienić, a  do tego trzeba zaangażowania bardzo wielu stron, środowisk i osób – mówiła podczas spotkania z widzami w  Rzeszowie odtwórczyni głównej roli Małgorzata Gorol. 

 

Filmowa historia toczy się na przestrzeni kilkunastu lat, począwszy od 1989. Młoda dziewczyna Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Okazuje się, że chłopiec ma autyzm, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk". Marysia staje do walki o przyszłość i edukację dla syna rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty. Jak potoczy się historia matki i syna widzowie mogą się przekonać w kinach w całej Polsce, bo 2 grudnia film trafił do kin. 

 

Filmowa historia jest inspirowana wydarzeniami z życia bardzo wielu kobiet i rodzin dzieci z autyzmem. Bardzo zależało nam, aby film budził w widzach emocje, a  jednocześnie, aby był autentyczny w ukazaniu świata. Jest to opowieść uniwersalna, która toczy się gdzieś w Polsce. Ukazujemy siłę kobiety, matki, która od młodzieńczego egoizmu przechodzi do dojrzałej walki o przyszłość syna – mówił reżyser i współtwórca scenariusza Jacek Lusiński.  

 

Śubuk to już11 regionalna premiera w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu  Filmowego. Do tej pory Podkarpacka Komisja Filmowa w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego wsparła już 20 produkcji filmowych. Pieniądze te pochodziły z budżetu samorządu województwa podkarpackiego oraz budżetu Rzeszowa. 

 

Podkarpackie od kilku lat wspiera produkcje filmowe, finansując działanie Podkarpackiej Komisji Filmowej. Z jednej strony chcemy, aby środki z budżetu województwa pomogły powstawać dobrym i ambitnym filmom. Z drugiej strony chcemy promować atuty regionu, ściągać do nas filmowców, by ich dzieła były realizowane właśnie u nas – mówił w czasie premiery wicemarszałek województwa Piotr Pilch.    

 

Znacząca część filmu powstała w przestrzeni Przemyśla. To tu ekipa znalazła kilkanaście lokacji, w których toczy się filmowa historia.

 

Mieliśmy bardzo dobre warunki pracy w  Przemyślu,. Znalazłem tak wiele miejsc, które po nieznacznym przestawieniu kamery mogły stać się kolejnym planem filmowym. Bardzo ważna była także chęć współpracy zarówno ze strony władz Przemyśla, instytucji oraz samych mieszkańców – mówił reżyser Jacek Lusiński.  

 

Pierwsza premiera filmu współfinasowanego z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego w ramach Podkarpackiej Komisji Filmowej odbyła się w 2016 roku. Był to nominowany do Oskara nagrodzony w Cannes film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Później Podkarpacie wspierało produkcję wielu znanych i uznanych twórcówa premiery ich filmów gościły w Rzeszowie. Podkarpacka Komisja Filmowa współfinansowała produkcje kolosów polskiego kina – takich jak Krzysztof Zanussi i jego Eter, Jan Jakub Kolski i jego Ułaskawienie, Jerzy Skolimowski i jego IO nagrodzone na tegorocznym festiwalu w Cannes. Podkarpacka Komisja wsparła produkcję Bożego Ciała Jana Komasy oraz Sonaty w reżyserii Bartosza Blaschke. W swoim portfolio komisja ma także wsparcie dla produkcji dla młodych i najmłodszych widzów – w 2019 wsparliśmy Władców przygód stąd do Oblivo, Tomasza Szafrańskiego który powstawał między innymi na rynku w Rzeszowie oraz w 2020 Tarapaty 2 Marty Karwowskiej.   

 

Galeria zdjęć: