Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czarno-białe zdjęcie dyrygenta

 


Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i środowiska artystycznego, a także miłośnicy muzyki Krzysztofa Pendereckiego wzięli udział w pogrzebie wielkiego mistrza. Uroczyste pożegnanie kompozytora odbyło się w Krakowie. Urna z prochami artysty została przeniesiona do Panteonu Narodowego. W pogrzebie udział wziął marszałek Władysław Ortyl.

Było dla mnie wielkim zaszczytem znać Krzysztofa Pendereckiego, którego twórczość będąca wynikiem ogromnego talentu muzycznego przeszła do historii światowej muzyki. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie imponujące dziedzictwo, z którego korzystają kolejne pokolenia, chcące inspirować się pięknem jego utworów. Był wielkim człowiekiem i wizjonerem, który w muzyce poszukiwał prawdy o życiu i świecie – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy. Był światowej sławy kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem. Uważany za współtwórcę nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku, należał do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych współcześnie osobowości nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także szeroko pojętej kultury i sztuki.

Jego twórczość to z pewnością jedno z najbardziej imponujących osiągnięć na gruncie kultury polskiej i ogólnoświatowej. Na przestrzeni niespełna 65 lat Artysta stworzył blisko 160 utworów zróżnicowanych w zakresie obsady, rozmiarów, technik kompozytorskich, gatunków i form.

W dorobku kompozytora znajduje się ponad 20 utworów kameralnych, 18 kompozycji solowych, 25 utworów koncertujących, 27 dzieł orkiestrowych, 8 symfonii, 21 pieśni i utworów chóralnych, 27 dzieł kantatowo-oratoryjnych i 4 opery. Jest również autorem niemal 120 kompozycji do filmów animowanych, teatrów lalkowych, teatru dramatycznego, teatru telewizji, a także filmów fabularnych i dokumentalnych.

Niezaprzeczalny wpływ na muzykę Mistrza miało umiłowanie przez niego piękna natury i poszukiwanie w niej inspiracji. Był wielkim miłośnikiem drzew, architektem założenia parkowego w Lusławicach, inicjatorem powstania Europejskiego Centrum Muzyki - międzynarodowego kampusu dedykowanego młodym artystom. Instytucja ta wraz z Arboretum są swoistym domknięciem cyklu ośmiu symfonii w katalogu dzieł kompozytora. Jego utwory są artystycznym świadectwem czasów współczesnych, a ich symboliczne przesłania dookreślają postawę Krzysztofa Pendereckiego jako twórcy, który nieustannie poszukiwał prawdy o człowieku i świecie.

23 września 2008 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego na wniosek zarządu województwa nadał Krzysztofowi Pendereckiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, w związku z 50-leciem pracy artystycznej.

Niezmiennie związany z Podkarpaciem, wielokrotnie koncertował w wielu miastach regionu, między innymi w: Dębicy, Mielcu, Jaśle, Rzeszowie i Łańcucie. Wielokrotnie gościł w  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, gdzie koncertował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej. Wyjątkowym wydarzeniem w Filharmonii w 2010 roku było wykonanie przez orkiestrę i chór akademii muzycznej w Krakowie,  orkiestrę i chór Hochschule für Musik Würzburg oraz solistów - VII Symfonii - „Siedem Bram Jerozolimy” pod batutą samego Krzysztofa Pendereckiego.

Krzysztof Penderecki był też uczestnikiem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie - organizowanego przez Filharmonię Podkarpacką, o którym wyraził się przed laty iż jest „najsłynniejszym Festiwalem w Polsce”.

W 2014 roku Mistrz Krzysztof Penderecki poprowadził koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu. Zagrała wówczas Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zaśpiewał Chór Filharmonii Krakowskiej, a przyszło ponad tysiąc widzów. Również w 2014 roku z okazji swoich 80. urodzin dał koncert w Filharmonii Podkarpackiej, na którym zabrzmiały kompozycje samego mistrza.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku. Jego prochy tymczasowo zostały złożone w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie. Ostatecznie urna z prochami artysty została przeniesiona do Panteonu Narodowego.

Autor tekstu: Daniel Kozik

Zdjęcia: archiwum UMWP, Tomasz Leyko

Biuro Prasowe UMWP