Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Podświetlony budynek

 


Autor tekstu: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Źródło zdjęć: Arch. Filharmonii Podkarpackiej

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zainaugurowała Nowy 2023 Rok utworami Johanna Straussa w słynnej Sali Wielkiej Musikverein w Wiedniu. Występ odbył się 2 stycznia. Udział w koncercie wziął marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek nie krył zadowolenia z możliwości koncertowania podkarpackich filharmoników w stolicy Austrii:

 

Cieszę się, że nasi filharmonicy po raz kolejny mogli koncertować w tej osławionej sali. Jest to wspaniałe miejsce o fenomenalnej wręcz architekturze, ale też niezwykłej akustyce. Utwory Straussa, Brahmsa, Bizeta oraz pozostałych kompozytorów zrobiły ogromne wrażenie na słuchaczach. Wierzę, że ta kolejna już możliwość koncertowania naszych filharmoników w Wiedniu pokazuje, że reprezentują oni naprawdę światowy poziom – mówi marszałek Ortyl.

 

W koncercie wzięli udział również wicemarszałek Piotr Pilch oraz Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie, która była odpowiedzialna za organizację wyjazdu podkarpackich filharmoników.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zagrała utwory Johanna Straussa, Antonina Dvoraka, Johannesa Brahmsa, Edvarda Griega, Georgesa Bizeta, Julesa Messeneta oraz Vittorio Monti. Dyrygentem był Michael Maciaszczyk.

Budynek Musikverein jest siedzibą Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Jego budowa rozpoczęła się w 1863 roku, a teren pod gmach wyznaczył sam Franciszek Józef I. W Sali Wielkiej Musikverein koncertuje najważniejsza orkiestra austriacka – Wiener Philharmoniker.

 

Galeria zdjęć: