Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie rozpoczęły się Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Kresowych. W uroczystym otwarciu konferencji wziął udział Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Podczas wydarzenia marszałek Władysław Ortyl podkreślił znaczenie spotkań środowisk kresowych dla zachowania dziedzictwa Kresów:

Festiwal Dziedzictwa Kresów jest potrzebny, powinien trafiać do nowych środowisk, zwłaszcza do ludzi młodych, a przez to nieść pamięć, doświadczenie, walory i kwestie uniwersalne, które nie powinny przemijać, które wynikają z Kresów, tak abyśmy mogli jeszcze bardziej rozwijać nasz kraj i korzystać z tego fenomenu kulturowego i cywilizacyjnego, jakim są Kresy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Chcemy pamiętać o Kresach, czerpać i korzystać z ich dziedzictwa, lecz żeby to zrobić, trzeba się edukować i promować. To wszystko będzie miało miejsce w ramach Festiwalu oraz Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych – dodał marszałek.

 

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił także uwagę na współpracę Samorządu Województwa Podkarpackiego z gminą Lubaczów i powiatem lubaczowskim w kwestii pamięci o Kresach:

Samorząd Województwa Podkarpackiego w sposób naturalny wpisał się w aktywność gminy Lubaczów i powiatu lubaczowskiego na rzecz pamięci o Kresach, co zaowocowało festiwalem i spotkaniami kresowymi. Nasze zaangażowanie wynika z poczucia obowiązku, a jednocześnie jest powodem do radości. Bardzo cieszymy się z tego, że staliśmy się współorganizatorem i jednocześnie czerpiemy radość z faktu, że ten festiwal został w 2019 roku okrzyknięty wydarzeniem historycznym roku i właściwie z takim tytułem trwa do dzisiaj. To naprawdę ważna sprawa – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

 

W trakcie konferencji dyskutowano nad wyzwaniami związanymi z ratowaniem dziedzictwa Kresów oraz kierowaniem skutecznej pomocy do Polaków nadal mieszkających na Kresach:

Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mówili o kwestiach związanymi z problemami i działalnością Polaków pochodzących z Białorusi. Cieszę się, że temu poświęcony jest pierwszy panel na dzisiejszym spotkaniu. Będziemy mówić o sposobach upowszechniania się dziedzictwa materialnego Kresów, a także usłyszymy i zobaczymy to, co prezentuje swoją aktywnością Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej – podsumował marszałek.

 

Natomiast wójt gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, zwrócił uwagę na najważniejszą wartość festiwalu i odbywających się w jego ramach Spotkań Środowisk Kresowych:

To przedsięwzięcie jest platformą wymiany doświadczeń, rozmów na temat dziedzictwa Kresów, zaangażowania organizacji kresowych, ale też Polaków działających za wschodnią granicą na rzecz kultywowania tradycji Polskiej w kontekście propagowania dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczpospolitej. To także forma wymiany informacji i doświadczeń w zakresie funkcjonowania instytucji publicznych związanych z popularyzacją dziedzictwa Kresów - podkreślił wójt Kapel.

 

Podczas konferencji zorganizowano szereg paneli dyskusyjnych poświęconych historii, kulturze oraz wyzwaniom stojącym przed Polakami na Białorusi. Dyskusje przyciągnęły zarówno ekspertów, jak i pasjonatów Kresów Wschodnich, zapewniając tym samym przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń.

 

Pierwszy panel dyskusyjny, zatytułowany ,,Dziedzictwo Kresów – Polacy na Białorusi. Historia i wyzwania”, dostarczył uczestnikom wiedzy na temat odrodzenia polskości na Białorusi oraz wysiłków w ratowaniu dziedzictwa kresowego. Anna Paniszewa działaczka polskiej mniejszości na Białorusi, która była aresztowana przez reżim Łukaszenki, a następnie dzięki staraniom polskich władz ewakuowana z Białorusi, przedstawiła działalność Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego w kontekście ratowania dziedzictwa Kresów w latach 2013-2024.

 

Drugi panel poświęcony był tematyce dotyczącej sposobów upowszechniania materialnego i niematerialnego dziedzictwa Kresów. Koncentrował się on na metodach popularyzacji i zachowania dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP przedstawił funkcjonowanie Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej w wersji 2.0. Karolina Jabłońska z Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brześciu, dr Marcin Gapski z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz Piotr Zubowski z Muzeum Kresów w Lubaczowie podzielili się swoimi doświadczeniami i praktykami w upowszechnianiu dziedzictwa kresowego.

 

Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Kresowych przyciągają szerokie grono uczestników, w tym badaczy dziejów, pedagogów, samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji oraz osoby posiadające korzenie kresowe. Spotkania te są szczególnie wartościowe ze względu na możliwość zgromadzenia w jednym miejscu reprezentantów z różnych stron kraju i różnych państw, co dowodzi, jak silne i żywe są tradycje i kultura Kresów.

 

Festiwal Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie to wydarzenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością, oferując głębokie spojrzenie na historię, kulturę i współczesne wyzwania Kresowian.

 

Od 5 lipca do 4 sierpnia gmina Lubaczów i Województwo Podkarpackie zapraszają na jubileuszową edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Na miłośników historii i kultury kresowej czeka wiele interesujących wydarzeń w Lubaczowie, Baszni Dolnej, Cieszanowie, Horyńcu-Zdroju, Narolu, Podlesiu i Radrużu.

 

Program Festiwalu Dziedzictwa Kresów

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa