Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Miniaturka artykułu

 


Choć nasze myśli i pomoc płyną teraz ku dzielnym Ukraińcom, (…) naszym obowiązkiem – nawet w tak dramatycznych okolicznościach - jest pielęgnacja dziedzictwa, kreatywności oraz innowacyjności, które przekazał nam w spadku Ignacy Łukasiewicz. W obliczu wojny, tym bardziej powinniśmy złożyć hołd temu wybitnemu Polakowi – mówił podczas inauguracyjnych uroczystości jej gospodarz, marszałek Władysław Ortyl. Obchody Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu uroczyście zainaugurowano w kościele w Gawłuszowicach, w powiecie mieleckim.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą w Zadusznikach, w miejscowości gdzie Łukasiewicz przyszedł na świat. Następnie w Gawłuszowicach odprawiona została uroczysta msza św. której przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ właśnie w zabytkowej świątyni pw. św. Wojciecha Ignacy Łukasiewicz przyjął chrzest.
 
Pracował bez wytchnienia, dzielił się bezinteresownie tym co posiadał. Polski patriota, gorliwy katolik, bardzo przyjazny również dla innych narodowości i wyznań. Co dziś powiedziałby w obliczu wojny, która trwa za naszą granicą? Gdy bliźni umiera od kul i bomb mam myśleć tylko o tym jak mam mu pomóc. Inne kwestie,  choć ważne muszą zejść na plan dalszy. Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem sprawiedliwym, który żyje z wiary. Miał w sobie twórczą odwagę, również do czynienia dobra. W swoim życiu kierował się miłosierdziem. Służąc innym był wierny zasadzie ze dzieła miłosierdzia powinny służyć temu aby wszyscy bez względu na status majątkowy czuli się równi  - powiedział podczas homilii ordynariusz sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
 

 
W uroczystościach udział wzięli m.in. poseł Fryderyk Kapinos, który odczytał list przesłany przez marszałek sejmu Elżbietę Witek, poseł Jan Warzecha, marszałek małopolski Witold Kozłowski, wicewojewoda Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus a także samorządowcy z województwa podkarpackiego i małopolskiego oraz członkowie Komitetu Honorowego i Organizacyjnego obchodów Ignacego Łukasiewicza. Wśród nich znaleźli się m.in. Jerzy Guniewski – dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie oraz Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.
 
Dzisiaj zaś, dokładnie w dniu chrztu tego wielkiego Polaka, w kościele w którym przyjął ten sakrament, rozpoczynamy oficjalne obchody. Naszym obowiązkiem jest pielęgnacja dziedzictwa, bogactwa wiedzy, kreatywności oraz innowacyjności, które przekazał nam w spadku Ignacy Łukasiewicz. Jego odkrycia oraz podejmowane działania zrewolucjonizowały świat! Przyspieszyły rozwój gospodarczy i wprowadziły ludzi w zupełnie nową erę. To stąd poszedł impuls innowacji, który obiegł świat i dał mu nowe, gospodarcze oblicze. O tym musimy z dumą przypominać – mówił marszałek Ortyl.
 
Ignacy Łukasiewicz to nie tylko wzór oddanego swojej pasji naukowca, który dokonał przełomowego, cywilizacyjnego odkrycia, lecz także ideał obywatela i człowieka wrażliwego na potrzeby swoich bliskich. Niezwykle skromny i uczynny doskonale odnajdywał się w roli filantropa i dobroczyńcy. Niewiele jest postaci tak barwnych i znaczących dla Podkarpacia i całej Polski, których działalność miała pozytywny wpływ na rozwój całego świata. Ten wielki syn podkarpackiej ziemi pozostaje dla nas moralnym autorytetem, zadziwiając swoim geniuszem  – czytał w liście marszałek RP Elżbiety Witek, poseł Fryderyk Kapinos.
 
Ignacy Łukasiewicz należy do grona osobistości, którzy swoim talentem i osiągnięciami przekroczyli granice Polski, stając się obywatelami świata. Jego owoce działalności stanowią element dorobku ludzkości. Nie ma wątpliwości, że rok 2022, ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Łukasiewicza, to znakomity moment, by przypomnieć jego postać i jego zasługi. Dziękuję panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi za zaangażowanie w organizację dzisiejszych obchodów   - mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
 
Ten wielki Polak, był całe życie związany z Podkarpaciem i pracował na rzecz jego rozwoju. W roku 1853 za jego przyczyną powstała jego pierwsza lampa naftowa. Łukasiewicz to człowiek wielkiego formatu. Lampą i sercem rozświetlał życie ludziom. Dokonania Łukasiewicza warte są tego, aby przybliżyć jego historię młodym pokoleniom, bo od tak zdolnych ludzi zaczyna się rozwój i tworzy przyszłość - mówiła Jolanta Sawicka wicewojewoda podkarpacki.
 
Po mszy świętej odsłonięto specjalną tablicę upamiętniającą chrzest Ignacego Łukasiewicza w gawłuszowickim kościele. Widnieje na niej napis: Wielkiemu Polakowi, wynalazcy lampy naftowej, filantropowi, patriocie i wzorowemu katolikowi w 200-lecie urodzin społeczeństwo parafii Gawłuszowice”. Jej fundatorami są wierni gawłuszowickiej parafii i mieszkańcy gminy na czele ze Zbigniewem Tymułą. Z ciekawą prelekcją wystąpił z kolei dr Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, który opowiadał w głównej mierze o związkach Łukasiewicza z ziemią mielecką i  o jego późniejszych dokonaniach.
 
 
Monety i pamiątkowe kopie metryki chrztu Ignacego Łukasiewicza wręczali marszałek Władysław Ortyl i dyr. rzeszowskiego oddziału NBP Jerzy Guniewski (który sam otrzymał pamiątkową metrykę). A otrzymali je: Bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. Witold Szczur, posłowie Fryderyk Kapinos i Jan Warzecha, marszałek Witold Kozłowski, wicewojewoda Jolanta Sawicka, Jan Nowak wójt Gawłuszowic, Jerzy Skrzypczak dyr. Muzeum Regionalnego w Mielcu, Barbara Olejarz dyr. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce i Zbigniew Tymuła, fundator tablicy.
 
Komitet organizacyjny zaplanował wiele imprez z okazji Roku Łukasiewicza. Ich zestawienie można znaleźć na poniższym linku. Zwieńczeniem obchodów ma być otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. Ten piękny pomnik wielkiego Polaka będzie pierwszym tego typu obiektem na Podkarpaciu, popularyzującym naukę na wzór warszawskiego „Kopernika”.
 
 
Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Anna Magda
Autorzy wideo: Michał Bosek, Michał Hubala
Biuro Prasowe UMWP