Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  


Jakie znaczenie miały wizyty papieża-Polaka w dziejach narodu Polskiego i Ukraińskiego oraz jak wpłynęły one na kulturę pamięci – o tym między innymi rozmawiali uczestnicy seminarium Akademii Dziedzictwa Kresów pt. „Prawa człowieka a dziedzictwo dawnej Rzeczpospolitej". Udział w spotkaniu wziął marszałek Władysław Ortyl.

Seminarium miało charakter hybrydowy, a część studyjna odbyła się w Jarosławiu w Muzeum-Kamienicy Orsettich. Sesja odbyła się w duchu 20. rocznicy podróży  apostolskiej św. Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 roku. Seminarzyści wspólnie zastanawiali się nad znaczeniem wizyt papieża-Polaka w dziejach obu narodów oraz nad wagą kultury pamięci. Oprócz tematyki związanej z postacią świętego Jana Pawła II, odniesiono się także do twórczości Josepha Conrada oraz Tadeusza Kukiza. Uczestnicy debatowali także na tematy związane z prawami człowieka oraz o międzynarodowym dziedzictwem dawnej Rzeczpospolitej.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu seminariów Akademii Dziedzictwa Kresów, współfinansowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Anna Magda
Biuro prasowe UMWP