Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Na portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej odbyła się wirtualna lekcja - „Wigilia Kresowa”. Poświęcona była dziedzictwu kulinarnemu Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Podczas wirtualnego spotkania można było poznać przepisy na tradycyjne, kresowe potrawy wigilijne oraz podpatrzeć jak przygotowują je specjaliści - uczniowie dwóch rzeszowskich szkół.

Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie. Lekcja była transmitowana z Zespołu Szkół Gospodarczych, gdzie wigilijne potrawy kresowe przygotowywali uczniowie i nauczyciele z rzeszowskich szkół we współpracy z Mieczysławem Czytajło - znawcą kuchni kresowej, wieloletnim jurorem konkursów kulinarnych Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Pan Mieczysław omawiał dokładnie, jak przygotować wszystkie potrawy, mówił skąd takie, a nie inne przysmaki pojawiały się na wigilijnym stole oraz jaka była ich symbolika.

 

Potrawy, które pojawiały się na stole wigilijnym, pojawiały się na nim ze względu na szacunek, jakim były obdarzane w tym społeczeństwie – mówił Mieczysław Czytajło.

 

Kresy dawnej Rzeczypospolitej to szczególna przestrzeń polskich dziejów. Dziedzictwo kulturowe tamtych terenów do dziś urzeka swoim bogactwem i kolorytem. Jego częścią jest dziedzictwo kulinarne, wyjątkowo wyeksponowane w tradycyjnym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia. To bogactwo ukazali podczas wirtualnej lekcji młodzi ludzie. Były przepisy na tradycyjne potrawy, wspólne kolędy, a także mnóstwo informacji o tradycjach kulinarnych Kresów. Dodatkowo można było oglądać jak młodzi ludzie „na żywo” przygotowują wigilijne potrawy.

W spotkaniu uczestniczył marszałek Władysław Ortyl, który dziękował wszystkim organizatorom, a szczególnie uczniom za przygotowanie tak wspaniałego widowiska:

 

Kresy są tym obszarem, z którego możemy czerpać bardzo wiele. Dlatego dziękuję wszystkim organizatorom, za to że zdecydowali się na taką ważną megakreację. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o prawie wszystkich potrawach, bo nie wyczerpaliśmy całego bogactwa kultury stołu wigilijnego na Kresach, stołu, który był miejscem spotkań i powinien być nim dzisiaj – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

W wydarzeniu wzięła także udział Małgorzata Rauch – podkarpacki kurator oświaty:

 

Mam nadzieje, że ta dzisiejsza lekcja wyjaśniła skąd tak bogata tradycja naszego polskiego, wigilijnego stołu. Każda z tych potraw zakorzeniona jest głęboko w naszej tradycji, przeszłości, kulturze i stała się elementem dziedzictwa kulturalnego – mówiła do uczniów podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.

 

Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej został przygotowany przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego operatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu, gdzie utworzono zespół redakcyjny. Portal powstał w celu zachowania i prezentacji kresowego dziedzictwa kulturowego, ochrony rozproszonych zbiorów oraz wszechstronnej popularyzacji wielowymiarowego fenomenu Kresów. Zapraszamy do odwiedzin i współpracy: www.kresymuzeum.pl ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wydarzenie wsparli: Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Tekst: Monika Konopka
Zdjęcia: Mateusz Werner