Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Autor tekstu: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Michał Bosek
Oddział komunikacji marketingowej UMWP

 

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie gościł laureatów 26. edycji Gali Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury, podczas której kilkudziesięciu twórców i animatorów kultury z regionu odebrało wyróżnienia. Nagrody "Znak Kultury" przyznawane przez marszałka honorują osoby za szczególne osiągnięcia oraz całokształt działalności, jak również za ochronę dziedzictwa narodowego Podkarpacia.

 

Bardzo się cieszę, że spotykamy się w takim momencie, bo zawsze sobie uświadamiam, że to co mamy w założeniach i planach, mówiąc że kultura jest ważnym elementem, który wspiera rozwój społeczny i gospodarczy województwa, jest takim dowodem, że tak planujemy i tak działamy, żeby na końcu móc Państwa docenić. Ten dzień jest swoistym świętem tych wszystkich, którzy tę kulturę tworzą, a szczególnie tym, którzy w tym duchu profesjonalnej działalności nam tę kulturę przekazują- mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się już po raz 26. W Wojewódzkim Domu Kultury zgromadzili się twórcy kultury wraz z bliskimi oraz przedstawiciele instytucji wspierających kulturę. Samorząd województwa, obok marszałka Władysława Ortyla, reprezentowały także  Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Anna Huk - członkowie zarządu województwa. Obecny był także przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi Ewą Draus i Adamem Śnieżkiem oraz wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż.

 

Galę nagród dla regionalnych twórców rozpoczęło wręczenie brązowych medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Stanisława Popka – stalowowolskiego artysty-rzeźbiarza oraz Pawła Bukowskiego Dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia wręczył wicewojewoda Wiesław Buż, zaś dyplomy marszałek Władysław Ortyl.

 

W tym roku na nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przeznaczono z budżetu województwa 169 tysięcy złotych. Od początku przyznawania nagród kwota ta wyniosła już ponad 3,5 mln złotych.

 

Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali: Zygmunt Kluz, Stanisława Bełch, Maria Monikowska-Tabisz, Maria Stefanik, Tadeusz Kałamarz, Wacław Kochanowicz, Andrzej Ciach i Aleksander Pogorilec.

 

Nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia otrzymali: Barbara Bokota-Tomala i Paweł Sroka.

 

W kategorii dokonań zbiorowych za całokształt twórczości uhonorowano: Orkiestrę Dętą ,,Lutnia” z Zarszyna, Grupę Obrzędową im. Marii i Józefa Dziedziców w Trzcianie, Zespół Ludowy ,,Białoboczoki” z Białobok, Zespół Teatralny przy Towarzystwie Gimnastycznym ,,Sokół” w Dynowie, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy ,,Mazurzanie” z Mazur, Koło Gospodyń Wiejskich w Cewkowie, Strzyżowski Chór Kameralny ze Strzyżowa.

 

Natomiast za szczególne osiągnięcia grupowe nagrodami uhonorowano: Przeworską Kapelę Podwórkową ,,Beka”, Chór ,,Alba Cantans” z Rzeszowa, Zespół ludowy ,,Lubatowianie” z Lubatowej, Towarzystwo Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ostrowiacy” z Ostrowa, Sanocki Chór Kameralny z Sanoka.

 

Wznowione zostało przyznawanie nagrody im. Franciszka Kotuli wybitnego regionalisty, muzealnika i etnografa. W tym roku statuetki powędrowały do: Władysławy Prucnal, Haliny Ordon oraz Koła Gospodyń Wiejskich Krzemienicy.

 

Wręczone zostały także nagrody honorowe Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej”, przeznaczone dla osób fizycznych, przedsiębiorców i instytucji za wspieranie twórczości artystycznej, które trafiły w ręce Elżbiety Welc, Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie oraz firmy Greinplast.

 

Troje twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi. Są to: Monika Janik-Hussakowska, Rafał Kleszcz oraz Julia Rut.

 

W imieniu nagrodzonych za przyznane wyróżnienia podziękowała pani Maria Stefanik.

Choć tworzymy z pasji i otrzymanego talentu w różnych dziedzinach, które przeżyliśmy i widzieliśmy, nie dla gratyfikacji, ale cieszymy się, że ten dar, z którym weszliśmy do pomieszczeń Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie został dostrzeżony i zachęci nas do dalszej pracy. Proszę Państwa, kultura to wielka przestrzeń mocy. Każdy twórca czy zespół przyniósł dorobek swojego miejsca, swojej małej ojczyzny - tradycję, ceremoniał, pamięć, historię, natchnienie, siłę i wszystkie drogi, które rozpoczynają się już od progu, aby dziś przekształcił się w tej wspaniałej uroczystości w duchowy talent Podkarpacia- powiedziała pani Maria Stefanik.

 

Słowa uznania dla twórców przekazał także wicewojewoda Wiesław Buż.

Podkarpacie to region bogaty w tradycję, pełen pasji i zaangażowania w pielęgnację kultury. Dzięki takim osobom jak Państwo, nasze dziedzictwo żyje, rozwija się i inspiruje kolejne pokolenia - powiedział wicewojewoda Wiesław Buż.

 

Uroczystą galę zakończyły występy tegorocznych Laureatów - Andrzeja Ciacha i Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka”.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa