Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Tłum ludzi stojący przed drewnianym budynkiem.

 


W Padwi Narodowej otwarto Muzeum Ignacego Łukasiewicza. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie placówki, która zlokalizowana jest tuż obok Sanktuarium św. Antoniego. Ignacy Łukasiewicz przyszedł na świat w Zadusznikach, które znajdują się właśnie na terenie gminy Padew Narodowa. 

Przed poświęceniem odbyła się uroczysta Msza Święta Odpustowa, która rozpoczęła się o godz. 11:00 procesją z relikwiami św. Antoniego, pod przewodnictwem abp, Adama Szala - Metropolity Przemyskiego.

 

Pragnę serdecznie podziękować całej społeczności Padwi  Narodowej za pamięć, modlitwy oraz cenne inicjatywy, które Państwo podejmują dal upamiętnienia i przybliżenia wybitnego syna podkarpackiej ziemi. Dziękuję wszystkim za wysiłki i starania włożone w to, aby postać Ignacego Łukasiewicza i jego spuścizna była częścią Państwa lokalnej i naszej regionalnej wspólnoty – przekazywał podziękowania Marszałek Władysław Ortyl w liście do uczestników ceremonii.

 

Po uroczystej sumie oraz poświęceniu budowli część zgromadzonych przeniosła się na ul. Jana Kica 6, gdzie odbyła się specjalna konferencja okolicznościowa. Muzeum Ignacego Łukasiewicza usytuowane zostało w odbudowanym budynku dawnego wikariatu, który obecnie służył będzie za Centrum Medialne o Ignacym Łukasiewiczu.

 

To muzeum z pewnością będzie odwiedzane przez wiele pokoleń, ale także stanie się miejscem hołdu dla tak znakomitego wynalazcy. Powinno przypominać nam jak ważne jest podążanie za ideałami, sprawami naszej Ojczyzny i naszego społeczeństwa – podkreślił Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego.

 

Podczas uroczystego poświęcenia muzeum obecni byli m. in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, senator RP Zdzisław Pupa, poseł RP Mieczysław Kasprzak, wicewojewoda Radosław Wiatr, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, starosta mielecki Stanisław Lonczak oraz wójtowie, burmistrzowie i samorządowcy z powiatu mieleckiego.  

W marcu bieżącego roku przypadła 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego. Ten wielki twórca i organizator przemysłu naftowego należy do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój ojczyzny, jak również całego świata.

Ignacy Łukasiewicz urodził się w Zadusznikach znajdujące się obecnie w gminie Padew Narodowa. Tam spędził swoje dzieciństwo i mocno wpisał się w historię sołectwa Zaduszniki i gminy. O tym, że jest postacią niezwykle ważną w historii i pamięci mieszkańców, świadczy wiele form upamiętniających jego pochodzenie i osiągnięcia w skali światowej. Jest patronem Szkoły Podstawowej w Padwi Narodowej, a w miejscu jego urodzenia znajduje się pomnik z okolicznościową tablicą upamiętniającą to miejsce, jak również zasługi i osiągnięcia na skalę międzynarodową.

 

  

Autor tekstu: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu

 

Źródło zdjęć: hej.mielec.pl