Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Kolarz ze zdjęciami muralu na budynku.

 


Mural poświęcony postaci wybitnego wynalazcy jest kolejnym podkarpackim przedsięwzięciem wpisującym się w trwający w Polsce Rok Ignacego Łukasiewicza. Z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Krosno i Muzeum Rzemiosła w Krośnie na jednej z kamienic prowadzących do krośnieńskiego rynku powstała wielkopowierzchniowa kompozycja autorstwa wybitnego polskiego ilustratora Mateusza Kołka.

 

Powstanie muralu wsparło również: Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Inicjatywa stanowi kolejną edycję muralowego projektu samorządu województwa pn. Przestrzeń Dziedzictwa.

 

Za projekt muralu odpowiada Mateusz Kołek, ilustrator, inspirujący się estetyką komiksów. W swoich pracach tworzy abstrakcyjne światy pełne niezwykłych postaci, charakterystycznych dla kultur Dalekiego Wschodu. Ponadto projektuje murale, plakaty, wzory dla firm odzieżowych i na sprzęty sportowe.  Wykonania muralu według projektu Kołka na elewacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 25 w Krośnie podjął się Kamil Kuzko. Artysta zrealizował ponad osiemdziesiąt monumentalnych malowideł ściennych w Polsce, Czechach, Gruzji, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Grecji i Sri Lance. W latach 2014-2016 Kuzko był przewodnikiem po krakowskim Szlaku Street Artu.

 

Działania muralowe w ramach „Przestrzeni Dziedzictwa” finansowane są z budżetu Województwa Podkarpackiego. Za remont ściany, na której powstanie malowidło, odpowiada Miasto Krosno. Przedsięwzięcie jest kolejnym elementem bogatego programu Roku Ignacego Łukasiewicza. Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 30 lipca podczas ,,Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście”, kiedy odbędą się także inne wydarzenia kulturalne.

 

Warto zaznaczyć, że z inicjatywy Muzeum Rzemiosła w Krośnie vis a vis muralu dedykowanemu Łukasiewiczowi powstanie inna wielkoformatowa kompozycja, poświęcona także wybitnemu wynalazcy Janowi Szczepanikowi.

 

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, samorządami, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi.

 

Z ramienia samorządu województwa projekt koordynuje Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie (kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

 

 

Autor tekstu Mateusz Werner

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP

Autor zdjęć: Adrian Krzanowski

Krosno24.pl