Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trójka osób przy stole. Siedzą. Meżczyzna po prawej mówi i gestykuluje.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro prasowe UMWP

Autor zdjęć Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej

 


Markowa jest w przestrzeni Podkarpacia miejscem szczególnym. W tym roku to tu najmocniej bije serce przepełnione wartościami, które są fundamentalne dla tradycji i przyszłości naszego regionu – mówił marszałek Władysław Ortyl w Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

 

W markowskim Muzeum przez trzy dni trwały wydarzenia w ramach sympozjum „Muzeum w przestrzeni dziedzictwa Markowej”, realizowanego jako część prac programowych Strategii Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.


Sympozjum było poświęcone podsumowaniu dwóch lat działalności programu pt. „Muzeum w przestrzeni Markowej”. Program ten realizują wspólnie Muzeum Wsi Markowa oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów, a głównym przedsięwzięciem realizowanym w jego ramach jest ścieżka edukacyjna pt. „Chałupa Szylarów”.

 

Sympozjum odbyło się w związku z obchodzonym 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzeów i poprzedziło bezpośrednio doroczne wydarzenie promocyjne Noc Muzeów.

 

Jednym z elementów wieńczących trzy dni sympozjum była debata programowa na temat dziedzictwa i rozwoju Markowej w kontekście wyzwań, jakie czekają mieszkańców Markowej i województwa podkarpackiego w związku ze zwiększeniem zainteresowania i wzmożeniem ruchu turystycznego, które wywoła beatyfikacja Rodziny Ulmów zaplanowana na 10 września 2023 roku.

 

W panelu wprowadzającym do debaty obok marszałka Władysława Ortyla udział wzięli także: wójt Markowej Mirosław Mac, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów – Waldemar Rataj, Cezary Ulasiński, prezes Centrum Doradztwa Strategicznego – jako moderator dyskusji oraz dr Jerzy Wowczak, architekt, urbanista, ekspert Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

 

Samą sesję dyskusyjną zorganizowała Podkarpacka Resursa Kultury Pamięci. Debata była jednocześnie inauguracją Nocy Muzeów w Markowej.

 

W czasie Nocy Muzeów w Markowej wszyscy chętni mogli zwiedzić wystawę stałą wraz z przewodnikiem, pospacerować po Sadzie Pamięci z historykiem dr. Marcinem Chorązkim oraz poznać wraz z przewodnikiem Zagrodę Wsi Markowa w Skansenie Wsi Markowa.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach programu ”Muzeum w przestrzeni Markowej” organizowanego wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Markowej.

 

Galeria zdjęć: