

Czy można zaryzykować tezę, że fenomen Kresów w polskiej wyobraźni zbiorowej kształtowała literatura? Jaka jest zatem literacka geneza pojęcia Kresów i jak z perspektywy człowieka XXI wieku wygląda literacki obraz Kresów? Na te i wiele innych pytań dotyczących literatury kresowej znajdziecie Państwo odpowiedź w panelu dyskusyjnym pt. „Rola literatury w kształtowaniu mitu i fenomenu Kresów. Geneza zjawiska, dzieła, twórcy”, którego premiera odbędzie się 3 marca 2022 r. o godzinie 19.00 na kanale YouTube Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej [link]
Panel jest częścią programu pilotażowego Kresowa przestrzeń literatury, zainicjowanego przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Jego realizacja odbyła się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021 we współpracy z Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, które użyczyło na nagranie siedzibę oddziału w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.
Do udziału w pierwszym tego typu nagraniu zaprosiliśmy specjalistów w dziedzinie literatury kresowej.
Dyskusję moderował znany z projektu „Kolej Literatury” Rado Barłowski, poeta, reżyser i kulturoznawca, miłośnik Karpat i Pogórza.
Zapraszamy zatem do obejrzenia tej niezwykłej literackiej podróży po Kresach oraz odwiedzin samego Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej (www.kresymuzeum.pl), gdzie gromadzone są także inne treści związane z tematyką kresową.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej został przygotowany przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego operatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu, gdzie utworzono zespół redakcyjny. Portal powstał w celu zachowania i prezentacji kresowego dziedzictwa kulturowego, ochrony rozproszonych zbiorów oraz wszechstronnej popularyzacji wielowymiarowego fenomenu Kresów. Zapraszamy do współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.