Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grafika z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego. Na czerwonym tle widnieje biały znak graficzny – stylizowana korona z krzyżem, pod którą umieszczony jest biały napis „1025”. Po prawej stronie znajduje się biały, trzywierszowy napis: „TYSIĄCLECIE KRÓLESTWA POLSKIEGO”.

 


 

Województwo Podkarpackie jest zaangażowane w obchody millenium Królestwa Polskiego poprzez wydarzenia organizowane w regionie i wzmocnienie ich wymiaru społecznego. Działania w tym zakresie podejmować będą wojewódzkie instytucje kultury. Muzeum Historyczne w Sanoku planuje w maju br. wydarzenia kulturalnego pn. „1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”, na które złożą się koncert, rekonstrukcja, prelekcje historyczne. Z kolei Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu przygotowuje wystawę pn. „Od Bolesława do Stanisława. Z dziejów monarchii polskiej 1025-1795. W tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego.”

 

Ponadto Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego planuje uwzględnienie tego doniosłego tematu także podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2025. Trwają rozmowy w poszczególnymi podmiotami nad kształtem takich przedsięwzięć wzbogacających program tego wieloformatowego wydarzenia.

 

 

Działania wojewódzkich instytucji kultury, realizowane na podstawie przyznanych bądź procedowanych dotacji celowych.

 

  1. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Wystawa czasowa pt. „Od Bolesława do Stanisława. Z dziejów monarchii polskiej 1025-1795”                 

W tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego”. Ekspozycja będzie prezentowana w gmachu głównym Muzeum od 30 kwietnia 2025 r. do końca września 2025 r. Celem wystawy będzie ukazanie najważniejszych wydarzeń z dziejów monarchii polskiej w latach 1025-1795 zarówno w ujęciu regionalnym jak i ogólnopolskim. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane eksponaty z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a także prywatnego kolekcjonera p. Marka Małeckiego. Wystawie towarzyszyć będzie katalog.                                        

30 kwietnia 2025 – 30 września 2025

 

  1. Muzeum Historyczne w Sanoku

Wydarzenie kulturalne pn. 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

Wydarzenie realizowane będzie 17 maja 2025 r.  Muzeum włączy się jednocześnie swoją inicjatywą w ogólnopolską akcję „Noc Muzeów”. Uroczyste obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku. W ramach wydarzenia zrealizowane zostaną następujące działania:

- rekonstrukcja historyczna wykonana przez grupy rekonstrukcyjne – orszak królewski przejdzie ulicami miasta Sanoka w kierunku dziedzińca zamku królewskiego, gdzie odbędzie się inscenizacja ceremonii koronacyjnej;

- dwa koncerty muzyki średniowiecznej na dziedzińcu zamkowym; 

- degustacja potraw z epoki króla Bolesława Chrobrego – poczęstunek na dziedzińcu zamkowym, który zostanie przygotowany w oparciu o historyczne przepisy i przybliży kuchnię piastowską;

- wykład prof. dr hab. Krzysztofa Ożoga, wybitnego historyka – mediewisty (Uniwersytet Jagielloński) pt. „Koronacja Bolesława Chrobrego i jej historyczne konsekwencje” – w Sali Gobelinowej sanockiego zamku.