Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

Za nami oficjalne otwarcie Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Zainaugurowano go w Kolbuszowej, w tamtejszym Muzeum Kultury Ludowej, gdzie odbyły się warsztaty, degustacje, występy zespołów, pokazy rzemiosł oraz obrzędów w tym msza św. z oprawą lasowiacką.  Od 6 do 28 lipca mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach, warsztatach, pokazach kulinarnych czy koncertach, podczas których prezentowane będzie lasowiackie dziedzictwo Podkarpacia.

 

Tegoroczna inauguracja IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej pn. „Las – ojciec nasz…” przypadająca na 6 lipca, spotyka się z dwiema sąsiadującymi datami w tym okresie, ważnymi w kulturze ludowej. To święto Matki Boskiej Jagodnej (2 lipca), mające ścisły związek z bogactwami lasu, puszczy, które stanowiły od wieków podstawę życia i gospodarowania Lasowiaków oraz wspomnienie świętego Jana Gwalberta (12 lipca), patrona leśników. Dla uhonorowania tych świąt w przebieg festiwalu zostały włączone liczne akcenty związane z lasem, będącym w ścisłym związku z gospodarką i obrzędowością Lasowiaków.

 

Otwarcie festiwalu w kolbuszowskim skansenie poprzedziła msza św. w zabytkowym kościele z 1843 roku p.w. św. Marka w Rzochowie, który znajduje się na terenie kolbuszowskiego skansenu. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. bp Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej, uczestnicy przeszli w korowodzie pod scenę, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu.

 

Elementami pierwszego dnia festiwalu były wydarzenia w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Wśród atrakcji przygotowanych z okazji inauguracji festiwalu, znalazły się między innymi: pokazy filmów związanych z folklorem Lasowiaków oraz obchodami święta Matki Boskiej Jagodnej, warsztaty: kulinarne, pszczelarskie, taneczne, muzyczne, bibułkarskie, koncerty kapel ludowych, a także kiermasz.

 

Podczas uroczystości samorząd województwa podkarpackiego reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl i radne województwa Ewa Draus i Kamila Piech. Obecni byli także: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas – Hul, przedstawiciele lokalnego samorządu, m.in. starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk, wicestarosta rzeszowski Jerzy Bednarz, proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty Lucjan Szumierz, dyrektorzy urzędu marszałkowskiego, w tym dyr. Departamentu Kultury – Katarzyna Sołek i Kancelarii Zarządu Rozalia Mazur, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Katarzyna Dypa oraz p.o. dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – Damian Drąg.

 

Otwierając oficjalnie festiwal marszałek Władysław Ortyl mówił, że jest on wielką radością, bo Lasowiacy to ludzie żywi, weseli, a także twórczy, lubiący śpiewy i hulanki, ale również bardzo pracowici.

Serdecznie Państwa witamy. Myślę że te wszystkie wydarzenia, które będą Państwu towarzyszyć są bardzo atrakcyjne. Kultura Lasowiacka jest bardzo bogata, z niej można czerpać na różne sposoby  – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Cieszymy się, że to czwarty festiwal. Według numeracji czwarty jest najtrudniejszy w historii każdego wydarzenia. Pierwszy- wszyscy się cieszą, że powstał. Drugi- to jest dobre, więc działamy. Trzecie- to już do trzech razy sztuka, czwarty jest najtrudniejszy bo piąty to już sukces- jubilesz- podkreślił marszałek.

 

Chciałabym wyrazić wielką radość, że zaczynamy świętowanie przez cały miesiąc. Jesteśmy dumni z naszej kultury lasowiackiej- dodała radna Ewa Draus.

 

Podczas otwarcia festiwalu słowa życzeń i gratulacji złożyli również wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Katarzyna Dypa, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – Damian Drąg, Burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk oraz proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty Lucjan Szumierz.

 

Po oficjalnym otwarciu festiwalu nastąpił dosiosły moment odznaczenia srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” pana Jana Puka. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia wręczył wojewoda podkarpacki Teresa Kubas - Hul, zaś dyplom marszałek Władysław Ortyl.

 

Pan Jan Puk jest szczególnie zasłużony dla kultury lasowiackiej. Jest wybitnym rzeźbiarzem, pracując w drewnie od ponad 70-ciu lat, tworzy rzeźby sakralne, ruchome zabawki ludowe. Jest artystycznym ambasadorem Lasowiaków- mówiła wojewoda podkarpacki.

 

Od początku świata, drewno człowiekowi służyło, ja go pokochałem i ze mną będzie żyło. Będę z niego tworzył piękne dzieła, oby sztuka ludowa nigdy nie zginęła- powiedział odznaczony Jan Puk.

 

Organizatorem Festiwalu Kultury Lasowiackiej jest Województwo Podkarpackie. W tym roku we współpracę włączyło się 11 operatorów gminnych: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu i Gminne Centrum Kultury w Ulanowie, a także dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

 

Festiwal w swojej trzeciej odsłonie w pierwszym miesiącu wakacji zawita do jedenastu miejscowości województwa podkarpackiego. Będą to: Kolbuszowa, Gorzyce, Leżajsk, Tarnobrzeg, Ulanów, Grodzisko Dolne, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Rudnik nad Sanem, Medynia Głogowska i Stalowa Wola.

 

Festiwal Kultury Lasowiackiej po raz pierwszy odbył się w 2021 r., wpisując się w nowe działania Samorządu Województwa Podkarpackiego związane z ochroną i popularyzacją kultury lasowiackiej jako ważnego elementu dziedzictwa i tożsamości regionu. Jego kontynuacja oparta jest na aktywności lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań i inicjują przedsięwzięcia wychodzące naprzeciw potrzebie ocalenia i promowania dziedzictwa kulturowego Lasowiaków.

 

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w kilkunastu ośrodkach północnego Podkarpacia, w ciągu kilku intensywnych tygodni zapraszając zarówno mieszkańców jak i turystów do bliższego poznania charakterystycznych i unikatowych elementów lasowiackiej kultury, która choć dotycząca minionych wieków, wciąż zachwyca unikatową formą i wyjątkową energią.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Inauguracja Festiwalu Kultury Lasowiackiej