Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Kościół podczas koncertu.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Biuro pasowe UMWP 

Autor zdjęć Justyna Jelińska 

Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia  

 

Barokowe i rokokowe wnętrza jednego z najcenniejszych zabytków na Podkarpaciu, a w nich piękna, klasyczna muzyka, która niesie się wysoko pod sklepienie i przepełnia słuchaczy. Tak najkrócej można zrecenzować koncert, który obył się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku – Bazylice pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

 

Cieszę się, że możemy jako samorząd województwa wspierać promowanie muzyki klasycznejw ten sposób pomóc jej docierać do wielu nowych odbiorców – podkreślałwicemarszałek województwa Karol Ożóg,podczas leżajskiego koncertu. 

 

A był on zwieńczeniem „Klasyki bez granic”, czyli cyklu koncertów, które w lipcu i sierpniu gościły w najpiękniejszych podkarpackich kościołach. „Klasyka bez granic” to autorski projekt dr Anny Czenczek z Centrum Sztuki Wokalnej. Otrzymał on dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego. 

 

Cykl koncertów„Klasyka bez granic”to największe dzieła muzyki klasycznej oraz autorskie utwory w symfonicznej oprawie. Podkarpackiej publiczności prezentowali je znakomity aktor i charyzmatyczny tenor Jacek Wójcicki, gwiazdor Piwnicy pod Baranami, który z łatwością  porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych, koncertując z największymi gwiazdami polskiej sceny oraz dr Anna Czenczek, propagatorka muzyki i odkrywczyni wielu  talentów, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”

 

W leżajskiej bazylice soliści wystąpili z towarzyszeniem Zespołu Kameralnego Filharmonii Podkarpackiej i Artystami Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. 

 

Podczas wieńczącego cykl koncertu w Klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku zabrzmiały największe dzieła klasyczne i religijne m.in.: „Pie Jesu”, „Panis Angelicus”, „Lascia ch’io pianga”, „Pamiętam ciche, jasne dnie”, „Grzeszni, senni, zapomniani” oraz autorskie utwory specjalnie napisane i opracowane do tego projektu „Angele Dei” czy „Veni Sancte Spiritus”, do tekstów przygotowanych przez dr Annę Czenczek. 

 

Celem muzycznego projektu, który wsparł samorząd województwa była promocja muzyki klasycznej oraz stworzenie szansy na dostęp do niej jak najliczniejszemu gronu słuchaczy. Było to wyjście naprzeciw oczekiwaniom melomanów oraz zachęta do pogłębienia zainteresowania muzyką klasyczną.

 

Organizatorem koncertów w ramach cyklu była Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia, a patronat honorowynad nim objęli m.in. Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej,Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Finał „Klasyki bez granic”