Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trójka mężczyzn gra na instrumentach smyczkowych.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego rusza z kolejną, już czwartą, edycją Festiwalu Kultury Lasowiackiej! Festiwalowe wydarzenia wypełnią wszystkie weekendy lipca i zagoszczą kilkunastu miejscowościach regionuO tym, jak ważna jest kultura lasowiacka, i jak wspiera ją samorząd województwa była mowa podczas poniedziałkowego briefingu prasowego zapowiadającego kolejną edycję Festiwalu Lasowiackiego. 

 

W konferencji prasowej promującej festiwal, który potrwa od 6 do 28 lipca, wzięli udział wszyscy radni województwa. Wydarzenie miało szczególną oprawę – towarzyszyła mu bowiem lasowiacka muzyka w wykonaniu kapeli Lesiaki oraz degustacja lasowiackichsmakołyków, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Wilczej Woli.

 

Jest to wydarzenie, które jest kreowane przez samorząd województwa podkarpackiego – mówił rozpoczynając konferencję marszałek Władysław Ortyl - Festiwal rozpocznie się 6 lipca w skansenie, mszą lasowiacką w kościele św. Marka w Kolbuszowej.

 

Festiwal jest w całości finansowany z budżetu województwa. Marszałek Władysław Ortyl mówił, dlaczego samorząd włącza się tak aktywnie w to przedsięwzięcie:

 

Szanujemy dziedzictwo, szanujemy kulturę, szanujemy to, co jest naszą przeszłością. I chcielibyśmy, aby na tej bazie można było rozwijać różnego rodzaju aktywności, w tym aktywność gospodarczą – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

 

 

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz podkreślał, że festiwal jest ważny nie tylko dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, ale jest on też znakomitą formą promocji Podkarpacia:

 

Zapraszamy na wszystkie imprezy związane z wielkim świętem Lasowiaków, z wielkim świętem naszego województwa – powiedział Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego.

 

Do wzięcia udziału w festiwalowych wydarzeniach zachęcała również radna województwa,Ewa Draus:

 

Zapraszamy, abyście poznali lasowiackie obyczaje, naszą piękną muzykę, wspaniałe jadło, przez wszystkie soboty i niedziele lipca. W imieniu wszystkich Lasowiaków, koleżanek i kolegów radnych zapraszam do Kolbuszowej, 6 lipca a potem do Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega, Ulanowa, Rudnika, Medyni i na finał do Stalowej Woli, na rynku w Rozwadowie. Będziemy się wszyscy świetnie bawić! – zapewniła radna Ewa Draus. 

 

Radna Renata Butryn, podkreślała z kolei, że kultura lasowiacka to nie tylko kultura muzyki i jedzenia, ale przede wszystkim kultura duchowa, która łączy mieszkańców Podkarpacia, jako wspólnotę:

 

My czujemy się ze sobą razem, w tej kulturze, jako część naszej Małej Ojczyzny i to nas dookreśla. Wszyscy jesteśmy wtedy dumni, że pochodzimy z Podkarpacia, chwalimy się tą skoczną, bardzo rozpoznawalną muzyką, już nie tylko w naszym regionie, ale także poza granicami naszego kraju – mówiła Renata Butryn.

 

Radna województwa Kamila Piech podkreślała z kolei, że wcześniejsze edycje festiwalu pokazały, że budzi on ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu oraz turystów.

 

Kultura lasowiacka jest bardzo skromna w swoim dziedzictwie kulturowym, w swoim dziedzictwie materialnym i niematerialnym, ale za to bogata w piękne lasowiackie serce, które bezwzględnie łączy całe północne Podkarpacie – powiedziała radna Kamila Piech. 

 

Festiwal Lasowiackirozpocznie się 6 lipca w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Zainauguruje go msza św. lasowiackaw zabytkowym kościele pw. świętego Marka. A wielki finał festiwalu odbędzie się 28 lipca w Stalowej Woli na rozwadowskim rynku.Podczas festiwalu nie zabraknie radosnej muzyki i śpiewu, pokazów tradycyjnego rzemiosła i smakowania regionalnej kuchni. Przypomniani zostaną wyjątkowi ludowi artyści, a inspiracjami lasowiacką kulturą pochwalą się także współcześni twórcy.

 

Festiwal Kultury Lasowiackiej jako wydarzenie finansowane i organizowane przez Województwo Podkarpackie służy popularyzacji dziedzictwa Lasowiaków, a festiwalowe przedsięwzięcia realizowane są w północnej części regionu, objętej wpływami tej grupy etnograficznej. W przygotowanie festiwalu zaangażowane są instytucje kultury Województwa Podkarpackiego: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który we współpracy z operatorami przygotował program festiwalu oraz zajmuje się jego promocją i koordynacją wydarzeń festiwalowych a także Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w którym odbędzie się inauguracja festiwalu. 

 

We współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie IV Festiwal Kultury Lasowiackiej przygotowują następujący operatorzy:

 1. Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu,
 2. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, 
 3. Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach,
 4. Ośrodk Kultury w Grodzisku Dolnym,
 5. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim,
 6. Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem,
 7. Muzeum Ziemi Leżajskiej,
 8. Gminne Centrum Kultury w Ulanowie,
 9. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej,
 10. Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej,
 11. Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

 

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się prezentacje: tradycyjnego tańca i muzyki lasowiackiej, pieśni lasowiackiej, obrzędowości, kuchni i rzemiosła Lasowiaków. Przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych w formie zabaw, konkursów, stoisk z wyrobamilokalnych wytwórców. Wieczorem królować będzie zaś muzyka - koncerty kapel i zespołów, potańcówki na drewnianej podłodze. W każdej z festiwalowych miejscowości położono nacisk na różne akcenty bogatej lasowiackiej kultury. 

 

Otwarcie IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej 6 lipca w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej uświetni msza św. lasowiacka, która odprawiona zostanie o godzinie 15.00 w kościele pw. świętego Marka na terenie Skansenu w Kolbuszowej, a uroczysta inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce na scenie o godzinie 16:30. Program w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej ma ścisły związek ze świętem Matki Boskiej Jagodnej (2 lipca), tj. z bogactwami lasu, puszczy, które stanowiły od wieków podstawę życia i gospodarowania Lasowiaków oraz świętem Jana Gwalberta (12 lipca), patrona leśników. Pokazy rzemieślników, artystów ludowych, prac związanych z bartnictwem i gospodarką leśną, łowiectwem oraz sokolnictwem, wystawa o dziedzictwie kulturowym Lasowiaków pt. „Magierka na głowie, kalyta u pasa” – to główne elementy inauguracyjnego wydarzenia w kolbuszowskim skansenie. Będzie można je oglądać już od godz. 11.00, a ich współorganizatorem są nadleśnictwa z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

 

Wyjątkowych wydarzeń nie zabraknie podczas kolejnych festiwalowych weekendów. Przeprowadzone zostaną konkursy, a na scenie zmierzą się ci, którzy najwierniej potrafią odtworzyć lasowiackie dziedzictwo. Na przegląd gawędy lasowiackiej zaprasza Miejski Dom Kultury w Kolbuszowejna przegląd pieśni lasowiackiej – Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym. Konkurs kulinarny i gotowanie z mistrzem na zamku zorganizuje z kolei Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim.

 

W Tarnobrzegu przypomniana zostanie postać Marii Kozłowej, twórczyni ludowej niezwykle ważnej dla kultury lasowiackiej. Zaplanowano tam wystawę wycinanek jej autorstwa, a także prac artystycznych Renaty Sendrowicz oraz projektów ubrań i dodatków Justyny Wesołowskiej. Odbędzie się również pokaz archiwalnych filmów: „Ludzie z martwych pól” oraz „Czary, mary i uroki”. 

 

W pobliskichGorzycach, gdzie organizatorzy chcą przybliżyć pieśni i piosenki stworzone i wykonywane przez Lasowiaków, wydana zostanie płyta, na której utrwalone zostaną efekty pracy warsztatowej członków kapeli Ludowej GOK Gorzyce. Kulminacyjnym momentem będzie koncert, podczas którego dzieci i młodzież zaprezentują przygotowane przez siebie utwory. 

 

Rudnik nad Sanem, stolica polskiego wikliniarstwa, dla festiwalowych gości organizuje m.in. warsztaty wikliniarskie,pokazy tradycyjnego wyplatania koszy i prezentacje wiklinowych strojów. Dzięki wystawie fotografii Jarosława Mazura będzie można „powędrować” do Sandomierskiej Puszczy, a wieczorem zasłuchać się podczas koncertu Somethingski Trio - „Projekt Puszcza”.

 

Zabawka leżajska - symbol lasowiackiej tradycji jest głównym motywem festiwalowego programu przygotowanego przez Muzeum Ziemi Leżajskiej. Na co dzień podziwiać tu można unikatową ekspozycję etnograficzno-zabawkarską, a w czasie festiwalu będzie można wziąć udział także w warsztatach plastycznych, czy pokazie wyrobu tradycyjnych zabawek przez Jan Dudziaka. Jeśli ktoś jest natomiast ciekaw, jak budowano flisackie tratwy, niech koniecznie wybierze się do Ulanowa, gdzie czekają m.in. warsztaty szkutnictwa i rękodzieła, a także spływy galarami z flisacką pogawędą.

 

W Ośrodku Garncarskim MEDYNIA w Medyni Głogowskiej goście festiwalu również będą mogli zmierzyć się z tradycyjnym rzemiosłem w wiosce garncarskiej. Wiodącą rolę w opowieściach podczas zwiedzania ośrodka odegrają dwie postaci niepokornych twórców z Medyni: garncarza Stefana Głowiaka i muzykanta Juliana Bojdy. Podczas warsztatów, pokazów, projekcji filmów i tańców  mieszkańcy i turyści poznają codzienne czynności związane z pracą w gospodarstwiei w rzemiośle, ale także elementy zabawy i tańca, spotkań sąsiedzkich, czy zwyczaje związane z przygotowaniem się do świąt religijnych.  

 

IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej będzie miał swój wielki finał na zabytkowym rozwadowskim rynku w Stalowej Woli. Ubarwią go stoiska wystawców rzemiosła i sztuki, wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców w konkursach organizowanych w ramach festiwalu, a wszystko to wydarzy się przy akompaniamencie lasowiackich melodii. 

 

Informacje na temat IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej znajdują się na stronach: lasowiacki.pl wdk.kulturapodkarpacka.pl, media społecznościowe Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, a także na stronach Partnerów oraz Patronów Festiwalu. 

 

Wydarzenie będzie promowane i relacjonowane w TVP3 Rzeszów. We współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej w ramach projektu „Poznaj Podkarpackie - IV Festiwal Kultury Lasowiackiej” telewizja wyemituje odcinki przybliżające kulturę Lasowiaków. Zaplanowano także promocję w stacjach radiowych (Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, Radio Leliwa), w pojazdach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej i autobusach MPK. Przy drogach pojawią się billboardyzapowiadające festiwal.

 

Pierwsza edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej odbyła się w 2021 r., a w kolejnych latach jest on kontynuowany z udziałem lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań i inicjują przedsięwzięcia służące ocaleniu kultury Lasowiaków. 

 

Głównym celem zadania jest wsparcie ochrony dziedzictwa kulturowego Lasowiaków, wzmocnienie poczucia tożsamości i identyfikacji oraz wykorzystanie kultury lasowiackiej do rozwoju kulturalnego, turystycznego oraz gospodarczego, które sprzyjają budowaniu marki Województwa Podkarpackiego.

 

Galeria zdjęć: