Bukowsko zaprasza do odbudowanej cerkwi
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Autor zdjęć: Paweł Podgórski
Biuro Prasowe UMWP
Gratuluję dbałości o dziedzictwo kultury naszego regionu i zachowanie dla kolejnych pokoleń śladów przeszłości tej ziemi – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego otwarcia odbudowanej cerkwi greckokatolickiej pw. św. św. Piotra i Pawła w Nagórzanach.
Zaraz po II wojnie światowej zaczęła popadać w ruinę. Po 77 latach dzięki właśnie zakończonej rekonstrukcji zyskuje nowe życie. Stało się to możliwe dzięki staraniom gminy Bukowsko, które wspierał samorząd województwa podkarpackiego. W Nagórzanach uroczyście otwarto odbudowaną cerkiew, która też będzie pełniła rolę atrakcji turystycznej gminy, przypominając o historii tej ziemi i jej dawnych mieszkańcach.
W uroczystościach w Nagórzanach uczestniczył marszałek województwa Władysław Ortyl oraz przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz i radna województwa Monika Brewczak. Po odrestaurowanej cerkwi gości oprowadzał wójt Bukowska Marek Bańkowski.
Gratuluję gminie sprawnego działania, skutecznego sięgania po środki zewnętrzne oraz zrozumienia, że dziedzictwo kulturowe jest ważnym elementem nie tylko naszej przyszłości, ale także fundamentem dla przyszłości. To dobrze, że samorządy wykorzystują atuty, które posiadają. Ważny jest pomyśl i chęci. Tych jak widać tu nie zabrakło - powiedział podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.
Cerkiew pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła w Nagórzanach została wybudowana w 1848 roku. Należała do parafii greckokatolickiej w Woli Sękowej jako cerkiew filialna. Po II wojnie światowej sukcesywnie niszczała. 1 985 roku ruiny Cerkwi Grekokatolickiej pw. św. św. Piotra i Pawła, zostały wpisane do rejestru zabytków. Lokalny samorząd od kilku lat czynił starania, aby móc zmienić niszczejącą ruinę w miejsce, które będzie świadectwem dziedzictwa kultury regionu.
Gmina Bukowsko dzięki darowiźnie od powiatu sanockiego stała się właścicielem działki w Nagórzanach. Dzięki dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Bukowsko otrzymało dofinansowanie w wysokości 1 mln złotych, które przeznaczono na odtworzenie budynku cerkwi.
W ramach odbudowy zrekonstruowane zostały mury budowli, wstawione okna, odbudowany dach i sufit cerkwi. Wykonane zostały dojścia do budynku, zainstalowano oświetlenie zewnętrzne. Prace prowadzono pod ścisłym nadzorem Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Całkowity koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 800 tys. zł, z czego 95% stanowi dofinansowanie, z programu „Polski Ład” na zabytki.
To była ostatnia szansa dla tej cerkwi, aby zachować ruiny od zapomnienia, oraz zatrzymać nieustającą degradację tego miejsca. Odnowienie budowli sprawiło, że zyskaliśmy nowy obiekt turystyczny. W gminie Bukowsko kiedyś w każdej z miejscowości były cerkwie, te drewniane zniknęły. Cerkiew w Nagórzanach, choć już nie będzie obiektem sakralnym, będzie oddawać charakter architektury sakralnej grekokatolickiej na naszych terenach. Teraz będzie naszą atrakcją turystyczną - podkreślał w trakcie uroczystości wójt Bukowska Marek Bańkowski.
Część pierwotnego wyposażenia świątyni bezpowrotnie zaginęła, część znajduje się w kościele w Nowotańcu, natomiast XVI-wieczna ikona trafiła do zbiorów Muzeum Historycznym w Sanoku.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Bukowsko zaprasza do odbudowanej cerkwi