Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

cztery kobiety w ludowych strojach. spiewają przed jednym mikrofonem

 


Mielecki Zespół Pieśni i Tańca Rzeszowiacy im. Janusza Mejzy świętuje piękny jubileusz 70-lecia istnienia. Obchody trwały cały weekend a ich kulminacją był sobotni koncert galowy na deskach Samorządowego Centrum Kultury.

 

Na estradzie zaprezentowali się nie tylko aktualni członkowie zespołu. Tańczyły i śpiewały wszystkie pokolenia od najmłodszych czyli „Małych Rzeszowiaków” po absolwentów i członków stowarzyszenia seniorów „Rzeszowiaków”. Koncert był wielką popularyzacją ludowej kultury, pokazem efektownych strojów, ale przede wszystkim tanecznego i choreograficznego kunsztu.

 

Dziękujemy za te 70 lat, za cały wkład, przypominanie kultury i dziedzictwa pieśni i tańca ludowego. Wiele pokoleń, które budowały ten zespół, to wielka historia, którą można napisać w wielu tomach. Wszyscy, którzy w zespole tańczyli i tańczą, są ludźmi, którzy kochają muzykę, śpiew, są pasjonatami, to dla nich drugie życie. Przez to, że mają tak wielką pasję, czynią to dobrze. Życzę, by zespół na tej mapie miasta i województwa nigdy nie zakończył swojej działalności, by w dalszym ciągu to piękne dziedzictwo kultywował i o nie dbał - gratulował marszałek Władysław Ortyl.

 

Rzeszowiacy to reprezentacyjny zespół Rzeszowszczyzny w latach 70. i 80. Reprezentował Polskę na festiwalach w kraju i na całym świecie. Działał w ramach Zakładowego Domu Kultury WSK Mielec. Był Reprezentacyjnym Zespołem ZZ Metalowców. W latach 90. po upadku WSK, dom kultury przeszedł pod opiekę miasta. Zmiany w naszym kraju dotknęły także Rzeszowiaków. Kłopoty finansowe szybko udało się przezwyciężyć, a od początku XXI wieku zespół z sukcesami nawiązuje do lat dawnej świetności. Od 2017 roku jego patronem jest Janusz Mejza, założyciel, dyrygent i wieloletni kierownik artystyczny zespołu. W repertuarze „Rzeszowiaków” są tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek, a także regionalne rzeszowskie, przeworskie, nowosądeckie, kaszubskie, kurpiowskie i wiele innych.

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć na: Facebook | 70-lecie „Rzeszowiaków”

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP