Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi siedzących na sali przed ekranem.

 


Autor tekstu: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Agata Pawłowska / PAI

 

Była konferencja, uroczysty koncert i gratulacje – tak Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” obchodziło swój jubileusz 30-lecia. Uroczystość miała miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Udział w wydarzeniu wziął między innymi marszałek Władysław Ortyl.

 

Konferencja dokumentowała dotychczasowy wysiłek województwa i miasta w organizacji polonijnych festiwali w Rzeszowie i w Iwoniczu Zdroju. Jej uczestnicy zastanawiali się nad tym, w jaki sposób organizowany od 1969 roku w stolicy Podkarpacia Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, może skutecznie budować wizerunek Polski i promować kulturę polską w świecie. „Festiwal jest organizowany co trzy lata i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Podkarpacia” – podkreślali organizatorzy.

 

Podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl przekazał swój list gratulacyjny i herb województwa z okazji 30-lecia stowarzyszenia.

 

Gratuluję imponującego wkładu w promowanie w skali Europy i świata kultury polskiej oraz wybitnych postaci z nią związanych. Mój wielki szacunek budzi Państwa zaangażowanie, wielość wysiłków, pracy, pomysłów i inicjatyw, które miały bezpośredni wpływ na budowanie pozycji Polski i marki Podkarpacia, kreowania wspólnoty, umacnianie więzi wśród ludzi, w których sercach „puka” Polska – pisał w liście marszałek Ortyl.

 

Na zakończenie obchodów przed gośćmi wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Suszanie” z Czech.

 

Stowarzyszenie od samego początku swojego istnienia wspiera aktywność kulturalną Polonii i Polaków poza granicami kraju. Jest organizatorem cenionych przez polską oraz polonijną społeczność - Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie oraz w Iwoniczu Zdroju. Ponadto stowarzyszenie rozwija różne formy szkolenia polonijnych animatorów kultury, poprzez kursy i warsztaty, a także letnie szkoły kultury i języka polskiego oraz Studium Tańców Polskich dla zespołów folklorystycznych. Od 10 lat prowadzi czteroletnie Polonijne Studium Choreograficzne, na którym uczyło się dotąd około 600 osób z 29 krajów, a od 1995 roku organizuje Światowy Przegląd Teatrów Polonijnych, w którym udział brały już amatorskie i profesjonalne grupy teatralne z Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, USA i Węgier.

 

Galeria zdjęć: