Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuPiękne lokalne stroje tradycyjne, liczne stoiska z produktami regionalnymi, pokazy rękodzielnicze, występy zespołów folklorystycznych, degustacje lokalnych przysmaków oraz koncerty zaproszonych artystów, a wszystko to we wspaniałej scenerii rumuńskich Karpat – tak wyglądała 49. edycja Festiwalu Folklorystycznego „Hora la Prislop”, który miał miejsce w pobliżu miejscowości Borșa, w Województwie Maramuresz. Udział w wydarzeniu wzięła Anna Huk, członek zarządu województwa.

 

Wizyta odbyła się na zaproszenie władz Województwa Maramuresz, regionu partnerskiego, z którym Podkarpacie prowadzi bardzo aktywną i owocną współpracę.

W imieniu władz Województwa Podkarpackiego bardzo dziękuje za zaproszenie. Jestem zaszczycona i cieszę się, że mogę wziąć udział w tak cennym przedsięwzięciu kulturalnym, jakim jest Festiwal Hora la Prislop. To naprawdę wspaniała inicjatywa, która pokazuje piękno tego regionu, jego tradycje, kulturę, a jednocześnie uczy młode pokolenia szacunku do historii i obyczajów przodków – powiedziała Anna Huk.

Podczas spotkania z Ionelem Ovidiu Bogdanem, Przewodniczącym Rady Województwa Maramuresz, rozmawiano między innym o dalszych wspólnych działaniach na rzecz promowania Makroregionalnej Strategii dla Regionu Karpat. Podkreślono, iż jest to niezwykle ważna inicjatywa, służąca zrównoważonemu rozwojowi regionów, które obejmie swoim zasięgiem strategia. Poruszono również kwestię współpracy między obydwoma regionami w innych dziedzinach. Szczególnie istotna dla strony rumuńskiej jest możliwość współpracy z Podkarpaciem w obszarze gospodarczym. Przewodniczący Rady Województwa Maramuresz wyraził również zainteresowanie realizacją wspólnych inicjatyw w zakresie wymiany kulturowej oraz nauki. Najbliższym planowanym przedsięwzięciem będą natomiast wspólne ćwiczenia służb ratownictwa górskiego obydwu regionów.

Na koniec spotkania wicemarszałek Huk przekazała w imieniu marszałka Ortyla oficjalne zaproszenie dla Przewodniczącego Rady Województwa Maramuresz do złożenia wizyty w Województwie Podkarpackim. Jej celem będzie m.in. zapoznanie strony rumuńskiej z funkcjonowaniem Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. 

Maramuresz (inna forma: Marmarosz) – od 2019 r. region partnerski Województwa Podkarpackiego, to wyjątkowy obszar na mapie Rumunii. Przez wzgląd na swoje położenie, pomiędzy wysokimi masywami górskimi, przez długi czas był obszarem trudno dostępnym i jednocześnie samowystarczalnym. To z kolei sprzyjało wytworzeniu się w tym miejscu unikalnej kultury.

Hora la Prislop jest festiwalem tańca odbywającym się na Przełęczy Prislop, na wysokości 1416 metrów n.p.m., na granicy Transylwanii i Bukowiny. "Hora" to nazwa tańca grupowego oznaczającego wspólnotę i radość. Na Przełęczy Prislop zbierają się najlepsze zespoły artystyczne, aby zaprezentować paradę w barwnych strojach ludowych, a następnie bogaty program pieśni i tańców. Serwowane są typowe dla tego regionu potrawy i wystawiana jest sztuka ludowa.

Festiwal odbywa się co roku w trzecią niedzielę sierpnia.

Hora de la Prislop jest tradycyjnym wydarzeniem w Rumunii, po raz pierwszy wzmianka o nim pojawiła się w 1738 roku. Corocznie gromadzi dużą liczbę uczestników, a także turystów, a rekord został ustanowiony w 1973 roku, kiedy to na przełęcz Prislop przybyło ponad 50 000 osób.

Tekst i foto

Magdalena Szpytma

Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego