Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuRejsy jachtami po Jeziorze Tarnobrzeskim, gry i zabawy dla najmłodszych oraz możliwość skosztowania specjałów kuchni lasowiackiej – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników I Festiwalu Kultury Lasowiackiej EtnoLas w Tarnobrzegu. W otwarciu festiwalu, który miał miejsce dzień wcześniej w Kolbuszowej, udział wzięli marszałek Władysław Ortyl oraz z wicemarszałek Ewa Draus.

 

Musimy promować nasze bogactwo kulturowe właśnie poprzez takie przedsięwzięcia jak ten festiwal. On bawi i jednocześnie uczy, a zwłaszcza młodsze pokolenia, którym brakuje takiego odniesienia do własnego dziedzictwa, z jakiego się wywodzą ich przodkowie. Jestem przekonany, że szeroki wachlarz wydarzeń i atrakcji zachęci do wspólnej zabawy mieszkańców naszego regionu oraz przyciągnie wielu turystów z innych części kraju, którzy odwiedzają nasze województwo – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Sportowe rywalizacje i piękna pogoda przyciągnęły nad Jezioro Tarnobrzeskie całe rodziny z dziećmi, które mogły powalczyć o niezwykłe trofeum, jakim było „Lasowiackie Serce”. W zmaganiach mógł wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Uczestnicy otrzymali imienne karty z wykazem konkurencji i miejscem na wpis liczby punktów. Rywalizacja objęła tak oryginalne konkurencje, jak na przykład: rzut do dziury w płocie, jazdę na miotle, rzut kapeluszem, czy toczenie beczki. Ci, którzy kochają sporty wodne mogli z kolei wybrać się na bezpłatny rejs jachtem po jeziorze z Grupą „Woda”.

Można było także zgłębić tajniki „Kuchni z Sercem”. Te przybliżyła znana z filmowego cyklu pod tym właśnie tytułem Joanna Sadecka-Kurnik. Oprócz tego miała miejsce prezentacja kuchni lasowiackiej połączona z degustacją potraw. Zwieńczeniem tarnobrzeskiego dnia festiwalu był koncert szantowy w wykonaniu zespołu Klang.

W kolejnych dniach organizatorzy zapraszają między innymi do rudnickich i głogowskich lasów, jako miejsc nieodłącznie związanych z kulturą lasowiacką, w ramach bloku tematycznego „Las – nasz duch”. Odbędą się tam wycieczki z leśnikiem oraz zabawy dla dzieci. Oprócz tego zaplanowano także na bieg na orientację przez kolbuszowski las oraz rajd rowerowy w okolicy Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki w Ulanowie.

O tym, jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków będzie można dowiedzieć się z kolei na warsztatach w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Tam będzie także nauka przyśpiewek i tańców lasowiackich, wizyta w pasiece, czy przeglądanie zawartości malowanej skrzyni w poszukiwaniu „lasowiackich kiecek”. Będzie też strojenie izby kwiatami z bibuły, a także odkrywanie tajemnej sztuki ziołolecznictwa.

Motyw lasowiackiego serca zagości też w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli, gdzie odbędą się warsztaty florystyczne, plastyczne i ceramiczne, a także na nadsańskich błoniach, gdzie odbędzie się Jarmark Lasowiacki. Także w Stalowej Woli zaplanowano widowisko plenerowe „Las – Dom Nasz”, podczas którego wystąpi między innymi Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim oraz zespoły: Lasowiaczki, Górniacy, gwiazdą wieczoru będzie Paweł Steczkowski & Teuta Project wraz z Kapelą Kazimierza Marcinka.

Koncertowo będzie także na Zamku w Baranowie Sandomierskim. Tam także zaprezentuje się Nadsańska Orkiestra Kameralna i zaśpiewa Chór Dworski. Będą warsztaty wokalne i gwary lasowiackiej oraz gry, animacje i zabawy. Z kolei Na „spotkanie oko w oko z trutniem i z motylem" zapraszają Poręby Dymarskie.

I Festiwal Kultury Lasowiackiej EtnoLas to wspaniałe przedsięwzięcie promujące kulturę północnych terenów województwa podkarpackiego położonych w widłach ujścia Wisły i Sanu. Cieszę się, że ten festiwal spotkał się z tak pozytywnym odzewem społecznym już na etapie samej organizacji. To świadczy o tym, że mieszkańcy tych ziem potrzebują takiej identyfikacji i odniesienia do kultury i dziedzictwa swoich przodków. Wierzę, że festiwal zakończy się pełnym sukcesem i będzie kontynuowany również w kolejnych latach – mówi wicemarszałek Ewa Draus.

W sumie I Festiwal Kultury Lasowiackiej obejmuje blisko 50 wydarzeń w ponad 15 lokalizacjach. Festiwal zakończy się 29 sierpnia w Ulanowie, a jego zwieńczeniem będą Dożynki Województwa Podkarpackiego. Więcej informacji na temat festiwalowych dni można zasięgnąć na stronie: https://www.podkarpackie.travel/pl/blog/etnolas-i-festiwal-kultury-lasowiackiej

Tekst: D. Kozik

Fot. z Kolbuszowej: M. Bartoszewicz

UMWP

Fot. z Tarnobrzega: PROT

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego