210730 nfwOd 6 do 8 sierpnia w Tarnobrzegu, Sandomierzu i Stalowej Woli odbędzie się jedno z największych wydarzeń kulturalno-modowych w regionie. Mowa o Nadwiślańskim Fashion Week, w ramach którego odbędzie się szereg wydarzeń włącznie z pokazem mody uznanych polskich projektantów. To pierwsze tego typu tak duże przedsięwzięcie organizowane dzięki współpracy regionalnej w ramach Czwórmiasta i gmin partnerskich położonych na pograniczu województw – Podkarpackiego i Świętokrzyskiego.

Nadwiślański Fashion Week to święto mody i kultury, które zostało zainicjowane w ramach wspomnianego Czwórmiasta i gmin partnerskich: Tarnobrzega, Sandomierza, Stalowej Woli, Niska, Gorzyc i Baranowa Sandomierskiego. Do tej inicjatywy stopniowo dołączały kolejne organizacje i instytucje z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego. Organizatorem wydarzenia, które jest kontynuacją, w szerszej już formie – zeszłorocznego Sandomierz Fashion Street, jest Fundacja Artystyczna Ga Mon przy wsparciu organizacji pozarządowych, samorządów oraz instytucji. Tegoroczna, rozbudowana o kolejnych partnerów edycja będzie rozwinięciem formuły współpracy i promocji kulturalnego, modnego i nowoczesnego regionu.

Sierpniowe wydarzenia poprzedziła debata poświęcona kulturze lasowiackiej, która odbyła się w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Wzięła w niej udział wicemarszałek Ewa Draus:

- Cieszę się, że to przedsięwzięcie łączy społeczności zamieszkujące w obszarze widłach Wisły i Sanu wokół wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz mody. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek większej współpracy w tym zakresie, a zachęceni nią młodzi twórcy będą rozwijać się w tej przestrzeni promując przy tym kulturę lasowiacką charakterystyczną dla tego miejsca – mówi wicemarszałek.

Dyskusje w Tarnobrzegu

6 sierpnia, w piątek na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu odbędą się dwie debaty z udziałem ludzi związanych z modą i kulturą. Pierwsza z nich będzie poświęcona możliwościom pozyskania Funduszy Europejskich na realizację celów związanych z ochroną kultury i dziedzictwa narodowego. Wezmą w niej udział między innymi: Justyna Kuchta - reżyserka, choreografka, animatorka, Katarzyna Wojakowska - właścicielka Browaru Lasowiak, Joanna Sadecka - Kurnik - właścicielka gospodarstwa Dobre Miejsce - eko, wege, slow, prowadząca program kulinarny „Kuchnia z sercem”, Angelika Rozmus-Dworzecka - właścicielka Manufaktury Czekolady Czekoladowa Chatka, Sylwia Draus-Ciepluch - właścicielka marki kosmetyków naturalnych BIOnly.

Druga debata – „Modne Podkarpacie: Moda jako przestrzeń otwarta” będzie poświęcona modzie jako elementowi kreującemu identyfikację i tożsamość regionalną. Debata stanie się okazją do pokazania jak moda może łączyć, a tym samym, jak może stać się czynnikiem identyfikacji z regionem.

- Chcemy sprawić, żeby nasz region stał się centrum społecznej debaty na temat przyszłości, mody, kultury lasowiackiej oraz kondycji naszego społeczeństwa – podkreślają organizatorzy.

Debata odbędzie się z udziałem zaproszonych gości ze świata mody i popkultury, w tym: Karoliny Sulej – pisarki, reporterki i dziennikarki, m.in.: „Wysokich Obcasów”, „Pisma”, „Vogue”, Michała Zaczyńskiego – dziennikarza publikującego m.in. w: „Polityce”, „Vogue”, „Elle”, „Rzeczpospolitej”, „Wysokich Obcasach”, „Unpolished”, „Fashion Magazine”, Lidii Przybylskiej - redaktor naczelnej magazynu Moda w Polsce, oraz Serafina Andrzejaka – projektanta mody.

Jednocześnie  będzie można obejrzeć prezentację zdjęć z sesji zdjęciowych kolekcji Justyny Wesołowskiej – z Fundacji Artystycznej GA MON z elementami kultury lasowiackiej. Fotografie przedstawiają dzioesięć miejsc pokazujących przestrzeń miasta, wsi, regionu w: Kolbuszowej, Baranowie Sandomierskim, Tarnobrzegu, Gorzycach, Grębowie, Stalowej Woli, Rozwadowie, Ulanowie, Nisku i Sandomierzu, a także strój pokazany w nowoczesny sposób bazujący na tradycji kultury ludowej poprzez wykorzystanie elementu haftu oraz konstrukcji dawnych strojów lasowiackich. Uczestnicy będą mogli też obejrzeć film dokumentalny sfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. „Podkarpackie to Ty, Fenomen miejsca. Fenomen Ludzi.”

4FASHION STALOWA WOLA

7 sierpnia, w sobotę w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli będzie miał miejsce 4FASHION STALOWA WOLA. Podczas pokazów, na wybiegu swoje najnowsze kolekcje zaprezentują: KOVALOWE, Klaudia Klimas, Magdalena Wilk – Dryło, Krystian Szymczak, Agata Osóbka – Morawska, Justyna Gamoń – Wesołowska  oraz Ewa Zbaraszewska.

Oprócz mody promowane też będą wyjątkowe style architektoniczne miasta. We wnętrzach i sceneriach charakterystycznych dla modernizmu i stylu art déco zorganizowane zostaną sesje zdjęciowe kolekcji goszczących projektantów. Poza kolekcjami projektantów, modowy wieczór uświetnią wywiady z zaproszonymi gośćmi, w tym: Ewą Bardadin – międzynarodowym krytykiem mody, Lidią Przybylską – redaktor naczelną magazynu „Moda w Polsce”, Katarzyną Stefanów – organizatorką pokazów mody w Berlinie, Paryżu i Rzymie, Joanną Gaweł – dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych SAPU oraz pochodzącym ze Stalowej Woli stylistą – Jarosławem Szado.

SANDOMIERZ FASHION STREET

Z kolei 8 sierpnia, w niedzielę w sercu sandomierskiej starówki, przy Ratuszu, w ramach pokazu mody SANDOMIERZ FASHION STREET, swoje kolekcje na wybiegu zaprezentują polscy projektanci: Ewa Zbaraszewska, Serafin Andrzejak, Justyna Wesołowska, Anna Łucka-Wójcik, Gabriela Tomaka-Ząbek, Aneta Łącka, Kaja Adamus, Agnieszka Bliszczyk, Mateusz Gurgul. 

Pod okiem Radosława Bidas i przy wsparciu choreografki i reżyserki całego pokazu Justyny Kuchty, młode modelki przygotują nie tylko prezentację ubrań, ale prawdziwe widowisko artystyczne. W programie wieczoru jest również koncert Diany Ciecierskiej.

Nadwiślański Fashion Week jest kontynuacją, w szerszej już formie – zeszłorocznego Sandomierz Fashion Street. Organizatorzy zwracają uwagę, że takie wydarzenia pozwalają skutecznie budować markę regionu:

- Sandomierz Fashion Street połączył ludzi zajmujących się szeroko pojętą kulturą i biznesem. Ta pierwsza edycja pokazała, jak przy równoczesnym wsparciu i współpracy wielu osób i organizacji można budować nową jakość, wspólnie tworzyć markę województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego – mówią.

Nadwiślański Fashion Week łączący wiele różnych instytucji oraz samorządów leżących na granicy dwóch województw w ramach idei Czwórmiasta i partnerstwa lokalnego pokazuje, że czwórporozumienie miast stało się faktem. Udowadnia że kultura, moda i lokalność to wartości, które mogą burzyć wszelkie bariery. Podczas całego wydarzenia w trzech miastach: Tarnobrzegu, Sandomierzu i Stalowej Woli działać będzie Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Tekst: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP