200124 oplatekPrzedstawiciele lokalnych samorządów z Podkarpacia spotkali się w Rzeszowie, aby złożyć sobie noworoczne życzenia. Było też wspólne kolędowanie oraz koncert dwóch podkarpackich chórów.

Spotkanie rozpoczął krótki koncert Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Resovienses. Chór wykonał tradycyjne kolędy, takie jak „Przystąpmy do szopy” czy „Jezus malusieńki”, ale także popularne świąteczne utwory jak np. „Angels we have heard on high”.

Podkarpackim samorządowcom noworoczne życzenia  przekazał premier Mateusz Morawiecki. List od szefa rządu odczytała minister Anna Schmidt – Rodziewicz – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego.

- Rozwój regionu jest przykładem sprawności lokalnych władz i zaangażowania mieszkańców. Silne państwo opiera się na sprawnej administracji centralnej harmonijnie współpracującej z silnym samorządem – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz podziękowała marszałkowi i samorządowcom za realizowanie idei strategii rządu, przypomniała także o dobrych statystykach dotyczących PKB w województwie podkarpackim, a także złożyła samorządowcom noworoczne życzenia:

- Życzę wytrwałości w tej mozolnej pracy jaką podejmujecie na terenie waszych Małych Ojczyzn, rozwijania lokalnych społeczności i integrowania ich w ten sposób. Niech to będzie kolejny dobry rok dla nas wszystkich – życzyła minister.

W spotkaniu uczestniczyła również Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak:

- Wiem, jak ciężka jest praca dla regionu jak trudno rozwijać się dobrze, ale myślę, że całe nasze województwo po przystąpieniu do Unii Europejskiej, gdy dostaliśmy nowe środki, dobrze wykorzystało tę szansę – powiedziała minister Jarosińska.

Marszałek Władysław Ortyl zwracając się do wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów mówił o aktualnych wyzwaniach, problemach samorządów, a także podsumował miniony rok. Przypomniał o najważniejszych inwestycjach oraz o wydarzeniach kulturalnych i gospodarczych, jakie odbyły się w regionie.

- Te wszystkie wydarzenia bardzo nas cieszyły, ale także promowały nasz region zachęcając odwiedzających do powrotu do nas, bo dobra atmosfera jest bardzo ważna, także w biznesie, który szuka przyjaznych miejsc, życzliwych, skorych do współpracy – mówił marszałek Ortyl.

Życzenia podczas spotkania złożył samorządowcom także arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyskiej, który razem z biskupem Edwardem Białogłowskim z diecezji rzeszowskiej odmówili wspólną modlitwę.

Część oficjalna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem kolędy „Bóg się rodzi” razem z chórem parafialnym „Sonata” z Bliznego, który śpiewał także w trakcie całego spotkania.

Monika Konopka

Fot. Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP