191205 flisacyJak co roku, 4 grudnia w dniu św. Barbary, uroczyście świętowali członkowie Bractwa Flisackiego z Ulanowa. W ten sposób uczcili swoją patronkę i oddali się w opiekę na kolejne miesiące. Życzenia flisakom złożyła także wicemarszałek Ewa Draus.

Barbórka rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą, którą odprawił ks. biskup Edward Frankowski. Po nabożeństwie obchody flisackiego święta przeniosły się do Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie. Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus podziękowała Bractwu Flisackiemu za pielęgnowanie lokalnych tradycji:

Cieszę się, że każdego roku, w tak uroczysty sposób, z wieloma atrakcjami i wydarzeniami, obchodzą Państwo święto ku czci swojej patronki, angażując w to wydarzenie lokalną społeczność. To cenna inicjatywa, szczególnie ze względu na pielęgnowanie flisackich tradycji, które są wielkim skarbem naszego regionu i jako takie powinny być przekazywane następnym pokoleniom - mówiła wicemarszałek Ewa Draus podczas uroczystości.

Bractwo Flisackie p.w. św. Barbary w Ulanowie powstało w 1991 roku. Głównym celem jego działalności jest kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny Ziemi Ulanowskiej. Największy rozwój zawodu flisaka przypada na XVII wiek. Wtedy to Wisła stanowiła najważniejszą gospodarczą rzekę świata, którą transportowano największe ilości towarów. Przez lata działalności, Bractwo co roku hucznie świętuje Barbórkę. Przed wiekami był to czas, w którym wszyscy retmani i flisacy wracali do Ulanowa z pływanek. Mogli wspólnie spotkać się przy stole i powspominać wydarzenia minionego roku. Podobnie i w tym roku, wszyscy flisacy mieli okazję do wspólnego spotkania.

Krzysztof Witek
Kancelaria Zarządu