190723 festiwalWielkie brawa i owacje na stojąco – tak widownia podziękowała artystom, którzy wczoraj dali jeden z najbardziej widowiskowych koncertów odbywających się w ramach XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Występy zespołów w rzeszowskiej hali na „Podpromiu” podziwiali między innymi: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Folklor Narodów Świata „ Z czterech stron…” – to nazwa koncertu, podczas którego młodzi ludzie prezentowali tańce krajów zamieszkania. Koncert ma charakter cykliczny i za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Podkarpacia, ale także innych regionów.

- Było kolorowo i bardzo ciekawie. Polonusi zachwycają tańcem i śpiewem, i robią to naprawdę na wysokim poziomie. Widać, że robią to z pasją i entuzjazmem i to jest właśnie piękne – powiedziała Marta jedna z uczestniczek koncertu.

- Na koncercie jestem po raz pierwszy i myślę, że to co zaskakuje najbardziej, to wspaniała atmosfera jedności między nami - Polakami mieszkającymi w kraju, a tymi, którzy mieszkają za granicą. Dziś byliśmy jedną polską rodziną - mówił Krzysztof, który na koncert przyjechał ze swoją żoną z Tarnowa.

- Wspaniały występ! Jesteśmy zachwyceni i chcemy więcej. Szkoda, że festiwal odbywa się jedynie co trzy lata, mógłby być organizowany co rok. Myślę, że organizatorzy nie mieliby się co obawiać o frekwencję – tak swoimi wrażeniami po koncercie dzieliła się pani Zosia, która na „Podpromie” przyszła ze swoimi znajomymi.

Pojutrze, również na hali widowiskowo-sportowej „Podpromie” odbędzie się koncert galowy. Będzie to już ostatni koncert wieńczący festiwal, który w tym roku obchodzi swój okrągły 50. jubileusz.

Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wydarzenie ma dofinansowanie Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Rzeszowa. Urząd Marszałkowski włącza się w organizację poprzez zaangażowanie Wojewódzkiego Domu Kultury i departamentu kultury UMWP.

Tekst i fot.: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Fot.:J. Łotocka

Kancelaria Zarządu UMWP