190309 natoZ okazji okrągłej rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, w całym kraju odbyły się pikniki wojskowe. Nie inaczej było w Rzeszowie, gdzie mieszkańcy na własne oczy przekonali się o poziomie wyszkolenia żołnierskiej kadry i sprawności sprzętu wojskowego. Nie zabrakło także kuchni polowej z grochówką, której skosztowali m.in.: wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek.

Równo o 11, do żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i uczestników wydarzenia, zwróciła się wojewoda Ewa Leniart. Nawiązała do historii i przypomniała jakie korzyści płyną z obecności Polski w NATO. Natomiast dowódca “Podhalańczyków” płk Dariusz Lewandowski zachęcał do rozmowy z żołnierzami, wypróbowania sprzętu i doskonalenia techniki wspinaczkowej. 

Po południu podkarpackich Podhalańczyków odwiedził premier Mateusz Morawiecki oraz towarzyszący mu ministrowie Michał Dworczyk, Marek Suski i Joanna Kopcińska. Prezes Rady Ministrów spotkał się z dowództwem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, rozmawiał też z żołnierzami. W tej części obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do NATO obok wojewody Ewy Leniart uczestniczył wicemarszałek Piotr Pilch. 

Odwiedzający siedzibę 21 Brygady przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, obejrzeli m.in. pokaz uzbrojenia i sprzętu wspinaczkowego na hali sportowej. Wysłuchali występów orkiestry garnizonowej oraz zespołu wokalnego Klubu 21BSP. W trakcie pikniku wojskowi zachęcali do służby w ramach prowadzonej przez nich akcji - „Zostań żołnierzem”. Była także możliwość odwiedzenia sali tradycji 21BSP oraz oddania krwi w mobilnym punkcie poboru. Nie zabrakło także części zgodnej z ceremoniałem wojskowym. W jej trakcie podniesiono na maszt flagę państwową oraz odegrano hymn, następnie w ten sam sposób uhonorowano symbole NATO.

Pikniki “NATO” to inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej.