190305 nargda PAPPapieski medal Benemerenti, przyznany przez papieża Franciszka został wręczony w Rzeszowie profesorowi dr hab. Czesławowi Kłakowi, prawnikowi, naukowcowi, wykładowcy akademickiemu. W uroczystości na cześć nagrodzonego udział wzięli wicemarszałkowie województwa podkarpackiego Piotr Pilch i Ewa Draus oraz członek zarządu Maria Kurowska.

W uroczystości wręczenia medalu uczestniczyli także Biskup Rzeszowski dr Jan Wątroba, parlamentarzyści z regionu Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak, Andrzej Szlachta i Alicja Zając, wojewoda Ewa Leniart, przedstawiciele kurii diecezjalnej, służb mundurowych orz rodzina i bliscy nagradzanego profesora Czesława Kłaka.

- Papieskie odznaczenie Benemerenti przyznawane od 1832 roku nagradza ludzi za wyjątkowe zasługi na rzecz Kościoła. Dla diecezji rzeszowskiej, którą do życia powołał papież Jan Paweł II przed 27 laty, jest to moment szczególny. Pan profesor Czesław Kłak jest bowiem pierwszą osobą, która dostąpiła tego zaszczytu i została tym papieskim medalem odznaczona – mówił w laudacji na cześć profesora Kłaka wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie ks. dr Marek Story.

Prof. nadzw. dr hab. Czesław Kłak jest specjalistą z zakresu prawa karnego, postępowania karnego, kryminalistyki oraz międzynarodowej ochrony praw człowieka. Przez wiele lat był dyrektorem Kolegium Prawa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, od lat jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jest członkiem Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministrze Sprawiedliwości. Jest także sędzią Trybunału Stanu.

Odznaczenie Benemerenti wręczył profesorowi z Rzeszowa biskup rzeszowski ks. dr Jan Wątroba.

- Dziękuję, że są tu Państwo dziś ze mną. Pastwa obecność nie jest przypadkowa. To nie jest tak, że człowiek sam z siebie może być nagrodzony, może coś osiągnąć. Funkcjonujemy w zbiorowości i ta zbiorowość wyznacza ramy naszej aktywności. To Państwo, nasza współpraca, często wieloletnia przyjaźń ukształtowały moją aktywność i za to Państwu dziękuję - mówił tuż po odebraniu nagrody prof. Czesław Kłak. – Dziękuję bardzo serdecznie mojej rodzinie. Ona najbardziej traci na mojej aktywności – podkreślał profesor.  

- Przyznanie przez Papieża Franciszka tego honorowego medalu jest bez wątpienia dowodem uznania dla Pana zaangażowania w tworzenie najwyższych kanonów funkcjonowania systemu prawnego w Polsce i Europie, wkładu w przestrzeganie i budowanie nowoczesnych standardów międzynarodowej ochrony praw człowieka, w tym także obrony poglądów na temat resocjalizacji skazanych i funkcjonowania systemu penitencjarnego, a także Pana zasług dla budowania podwalin dla rozwoju nauk prawnych – te słowa listu gratulacyjnego od marszałka Władysława Ortyla odczytała w czasie uroczystości członek zarządu Maria Kurowska.  

Listy gratulacyjne do profesora wystosowali także Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Benemerenti to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi na rzecz Kościoła katolickiego. Medal ma formę złotego krzyża w kształcie karo, a po obu stronach odznaczenia znajdują się wizerunek Chrystusa i godło Watykanu.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Foto Daniel Kozik

Biuro prasowe UMWP