190222 kolski

Anna i Jakub pokonują setki kilometrów przez powojenną Polskę, by w tajemnicy przed urzędem bezpieczeństwa, w godnym miejscu pochować swego syna - Żołnierza Wyklętego. Tę historię opowiada „Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego. W Rzeszowie odbyła się jego podkarpacka premiera. Gościł na niej scenarzysta i reżyser Jan Jakub Kolski. Samorząd województwa podczas tego wydarzenia reprezentowała Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.

 

- „Ułaskawienie” jest obrazem bardzo osobistym. Powołuję się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – mówił o filmie twórca scenariusza i reżyser Jan Jakub Kolski.

Na scenie tuż przed premierą filmu twórca dziękował za niezwykłą gościnności, jakiej doświadczył na Podkarpaciu w trakcie realizacji obrazu.

- Jestem zachwycony tym, jak zostaliśmy tu przyjęci, jak wiele dobrej energii dostaliśmy od mieszkańców regionu, w różnych miejscach, w których nagrywaliśmy. Ta serdeczność, starania, pomoc, które otrzymaliśmy mnie zaskoczyły i bardzo za nie dziękuję – podkreślał Jan Jakub Kolski.

„Ułaskawienie” to już czwarta premiera filmu, który powstał przy udziale finansowym Samorządu Województwa Podkarpackiego i Rzeszowa. Wsparcie filmu było możliwe dzięki decyzji Podkarpackiej Komisji Filmowej, która jest częścią Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

 - Bardzo cieszę się, że przy naszym udziale powstają filmy ambitne, wartościowe, które poruszają tematy ważne dla polskiej historii i budowania naszej tożsamości – mówiła podczas premiery filmu członek zarządu województwa Maria Kurowska.

 Ekipa „Ułaskawienia” dwukrotnie przyjeżdżała na Podkarpacie kręcić sceny do filmu. Zdjęcia powstawały między innymi w Przemyślu, Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce i Krzywczy.

- Zaskoczyła nas niezwykła uroda wielu miejsc, które odwiedziliśmy szukając plenerów do filmu a później podczas nagrywania oraz to, że tak wiele zakątków idealnie pasujących do filmowej opowieści udało nam się znaleźć na Podkarpaciu – mówiła podczas premiery Paulina Korwin-Kochanowska, twórczyni scenografii do filmu.

Para głównych bohaterów, granych przez Grażynę Błęcką-Kolską i Jana Jankowskiego,
z determinacją i odwagą przemierza zrujnowaną powojenną Polskę, by swemu synowi -Żołnierzowi Wyklętemu, zabitemu przez konfidenta, zapewnić godny pochówek.

 - Temat Żołnierzy Wyklętych jest dla nas na Podkarpaciu niezwykle ważny, bo chcemy historie ludzi, którzy swoją walką budowali naszą tożsamość, przekazać kolejnym pokoleniom. Dziękuję za tę historię – podkreślała członek zarządu województwa Maria Kurowska.

 Film zdobył trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, między innymi za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej.

Podczas rzeszowskiej premiery „Ułaskawienie” zostało przyjęte owacją oklasków, wielu widzów nie kryło wzruszenia. Tuż po seansie Jan Jakub Kolski odpowiadał na pytania widzów i dziennikarzy. Opowiadał o pracy nad scenariuszem, realizacji filmu, dwóch wersjach montażowych obrazu a także o historii swojej rodziny, szczególnie dziadków oraz o swych kolejnych filmowych planach.

W swym najnowszym filmie „Ułaskawienie” Kolski po raz kolejny sięgnął po wątki autobiograficzne, po historię swej rodziny. Tym razem zmierzył się z dramatem, jakim jest śmierć dziecka, jednocześnie honorując swych przodków. „Ułaskawienie" to kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść, która porusza tematy uniwersalne.

Filmowa podróż Anny i Jakuba wraz z trumną syna przez zrujnowaną Polskę 1946 roku jest niebezpieczną wędrówką, a jednocześnie wyprawą w poszukiwaniu kwestii fundamentalnych, sensu człowieczeństwa i niezbywalnych wartości.    

- Tę historię nosiłem w sobie od dziecka, musiałem dojrzeć, żeby móc ją zrealizować. To niezwykle osobisty film i cieszę się , jeżeli ta historia do państwa przemówiła – mówił w Rzeszowie reżyser.    

Jan Jakub Kolski reżyser, scenarzysta, operator, a także pisarz jest twórcą kina autorskiego, jednym z najciekawszych w polskim kinie. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych i prawie za każdy z nich otrzymał jakąś nagrodę. W historii polskiego kina zapisały się między innymi takie filmy jak „Jańcio Wodnik”, „Cudowne miejsce”, „Historia kina w Popielawach”, „Pornografia”, „Jasminum”. Kolski był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

„Ułaskawienie” trafi do kin 22 lutego.  Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP