190205 sport

- Dziękuję za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie i Polskę. Nazwiska znanych sportowców pamięta się przez dziesięciolecia, a wraz z nimi miejsce, z którego pochodzą. A Państwo związani są z naszym regionem. Gratuluję sukcesów – powiedział marszałek Władysław Ortyl tuż przed wręczeniem nagród Województwa Podkarpackiego dla sportowców, którzy rozsławiają region w Europie i na świecie.  

Jednocześnie marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch zostali uhonorowani przez prezesa Klubu Aktywna Piątka Przemyśl i mistrzów badmintona z klubu VICTOR Team. Było to podziękowanie za wsparcie samorządu województwa dla międzynarodowego Victor Polish Junior 2019 r. w badmintonie, który w styczniu odbył się w Przemyślu.

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał nagrody pięciu sportowcom, mistrzom Europy i świata w swoich dyscyplinach. Uhonorowani zostali: kolarz ręczny Rafał Wilk, tenisistka stołowa Li Qian, żeglarz Aleksander Arian, zawodniczka karate Agnieszka Sajdutka oraz lekkoatleta Rafał Augustyn.

- Cieszę się, że jako zarząd województwa wspieramy utalentowanych sportowców, że wspieramy stypendiami uzdolnioną młodzież. To wsparcie pomaga sportowcom poprawiać wyniki, lepiej się przygotowywać do kolejnych wyzwań i występów. To niezwykle cenne, że mamy sportowców, którzy odnoszą sukcesy – cieszył się i gratulował wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

Troje z nagrodzonych sportowców odebrało nagrody z rąk marszałka Władysława Ortyla oraz wicemarszałka Piotra Pilcha. Byli to: tenisistka stołowa Li Qian, żeglarz Aleksander Arian
i zawodniczka karate Agnieszka Sajdutka. Każda z nagród wynosi 2 tysiące złotych brutto.

Tenisistka Qian Li reprezentująca KTS Enea Siarka Tarnobrzeg zdobyła pierwszy w historii polskiego sportu złoty medal Mistrzostw Europy w tenisie stołowym w grze pojedynczej kobiet.. Mistrzostwa rozgrywane były w hiszpańskim Alicante. W drodze po mistrzostwo „Mała” pokonała kolejno zawodniczki z Belgii, Austrii, Rosji, Rumuni. W półfinale, wygranym w pięciu setach, rywalką tarnobrzeżanki była inna Polka - Katarzyna Grzybowska-Franc. W finale rywalką Qian Li była Ukrainka Margaryta Pesotska.

- Jestem bardzo zadowolona i bardzo dziękuję za tę nagrodę. Przede mną kolejne wielkie zawody, w tym najważniejsza jest Olimpiada w Tokio w 2020 i już muszę się do tego przygotowywać. Bardzo się cieszę z tej nagrody – nie ukrywała radości zawodniczka KTS Enea Siarka Tarnobrzeg Li Qian.

Aleksander Arian, który na swoim koncie ma już wiele żeglarskich sukcesów w ubiegłym roku został wicemistrzem świata, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w żeglarstwie w klasie Laser Radial. Mistrzostwa odbyły się w Kilonii. Żeglarz Sailing Team Rzeszów od samego początku plasował się w czołówce rywalizacji, na 10 startów osiem razy kończył wyścigi w pierwszej piątce.

- To zwycięstwo przyszło do mnie po trudnym okresie, kiedy miałem kontuzję. Walczyłem o zwycięstwo, zdobyłem srebro, ale już przygotowuję się do kolejnych zwodów i myślę o tym, aby powalczyć o mistrzostwo – mówił w czasie spotkania Aleksander Arian.  

Zawodniczka Akademii Karate Tradycyjnego z Rzeszowa Agnieszka Sajdutka w październiku 2018 roku na Mistrzostwach Świata w karate tradycyjnym w kanadyjskim St. John’s, zdobyła trzy medale: dwa złote medale w kumite (indywidualnie i w drużynie) oraz brązowy medal w konkurencji fukugo. Indywidualnie w finale reprezentantka Podkarpacia pokonała Rosjankę Natalie Verloka. Drużynowa reprezentacja Polski w składzie: Depta, Mleko, Sajdutka, Zalecińska okazała się najlepsza i w finale zwyciężyła reprezentację USA. Trzeci medal Agnieszka zdobyła w konkurencji fuku-go, stając na najniższym stopniu podium. 

- Zdobyć mistrzostwo świata nie jest łatwo, ale jeszcze trudniej go obronić na kolejnych mistrzostwach i to wyzwanie przede mną – podkreślała mistrzyni karate Agnieszka Sajduka. Mam szczególne powody do podziękowania, bo od 10 lat jestem stypendystką marszałka w dziedzinie sportu. Ta pomoc jest bardzo ważna – dodała mistrzyni.    

Wśród nagrodzonych są także Rafał Wilk i Rafał Augustyn.  

Olimpijczyk, wielokrotny mistrz w kolarstwie ręcznym Rafał Wilk w ciągu ostatnich dwóch lat wywalczył aż cztery medale Mistrzostw Świata. W 2017 roku został dwukrotnym wicemistrzem świata – a w sierpniu 2018 roku we Włoszech zdobył również dwa medale – srebro i brąz.

Ostatnim z nagrodzonych jest lekkoatleta Rafał Augustyn, zawodnik LKS STAL Mielec. W 2018 roku wraz z reprezentacją Polski wywalczył on na mistrzostwach świata w Chinach brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w chodzie sportowym.

- Cieszymy się, że możemy wesprzeć organizację tak dużych imprez jak Victor Polish Junior 2019 r. w badmintonie. To jest świetny przykład jak poprzez imprezy sportowe promować region – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch.

O turnieju opowiadał Dariusz Stańko - Prezes Klubu Aktywna Piątka Przemyśl.

- Bardzo dziękujemy za wsparcie. To dla nas niezwykle cenne. W tym roku w zawodach wzięło udział 160 zawodników z 30 krajów świata, a same zawody stały na bardzo wysokim poziomie – podkreślał prezes Stańko.

Wraz z Norbertem Świerkiem i Patrykiem Kordkiem juniorskimi mistrzami badmintona, wręczył marszałkowi Ortylowi i wicemarszałkowi Pilchowi – którzy prywatnie od lat grają w badmintona – koszulki z ich nazwiskami oraz pamiątkowe plakiety.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP