181127 ulmaromaHonorując sprawiedliwych – pod tym hasłem otwarto kolejną ciekawą wystawę poświęconą bohaterstwu rodziny Ulmów. Tym razem fotografie i pamiątki związane ze sprawiedliwymi z Markowej zaprezentowano w Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Watykanie.

Dziś odbyło się oficjalne otwarcie wystawy. Towarzyszyło mu krótkie sympozjum, w którym zaprezentowano kolejne świadectwa heroiczności rodziny Ulmów. Wzięli w nim udział m.in. kard. Angelo Amato - emerytowany Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Irena Senderska-Rzońca - przedstawiciel Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, rektor Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum Prof. Leonardo Sileo oraz ks. prof. Jan Mikrut z tej uczelni, ks. dr Witold Burda – postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów. Samorząd Województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch oraz radny województwa Bogdan Romaniuk, a jednocześnie fundator fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która wraz z archidiecezją przemyską jest współorganizatorem wystawy.

Arcybiskup Adam Szal, po krótce przypomniał życiorys Wiktorii i Józefa Ulmów, wspomniał o ich pasjach i zainteresowaniach jeszcze sprzed trudnych, wojennych lat. Podkreślił religijność, którą wpajali od najmłodszych lat dzieciom.

- Patrząc na przebieg procesu beatyfikacyjnego chcę podkreślić, że Ulmowie to wspaniały dar dla współczesnych rodzin. Ich postawa wzywa nas byśmy byli odważni w życiu wiarą i miłością, w obliczu zagrożeń i niebezpieczeństw – mówił metropolita przemyski.

Minister Kolarski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent wyraża nadzieję, że proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów zakończy się wkrótce wyniesieniem markowskiej rodziny na ołtarze. Podobne zdanie wyraził minister Jan Kasprzyk, który przypomniał jaką wagę w wychowaniu dzieci, Józef Ulma przykładał do biblijnej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

- To nie pierwsza wystawa poświęcona rodzinie Ulmów, ale ja przede wszystkim cieszę się, że jesteśmy w miejscu najważniejszym dla chrześcijan, w Watykanie i właśnie tutaj dajemy świadectwo o polskich bohaterach. Dziś często słyszeliśmy wypowiedzi o procesie beatyfikacyjnym. Mocno liczymy, że wkrótce Ulmowie dołączą do grona błogosławionych – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

- Ulmowie symbolicznie przybyli do Rzymu wspólnie z żydowskimi rodzinami, które ukrywali. To kolejna wystawa poświęcona tej wspaniałej rodzinie, która pokazała czym naprawdę jest przykazanie miłości. Dzięki muzeum, które powstało w Markowej oraz wystawom, które prezentowane były już na wszystkich kontynentach, pokazujemy naszych cichych bohaterów w trudnych czasach niemieckiej okupacji – powiedział Bogdan Romaniuk.

 Ekspozycję przygotowała firma Nizio Design, czyli ta sama, która realizowała wystawę w Muzeum im. Ulmów w Markowej, ale również Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawa ma pokazywać bohaterstwo polskich rodzin podczas gehenny II wojny światowej, szczególnie bohaterskie postawy pomocy bliźnim, bez względu na pochodzenie czy narodowość. Wystawa „Rodzina Ulmów. Honorując sprawiedliwych” jest w większości poświęcona rodzinie z Markowej, ale jej cel jest szerszy. Dlatego w ekspozycji znalazły się także elementy poświęcone heroiczności innych polskich rodzin, które za ratowanie Żydów, zapłaciły ofiarę życia, a zatem przedstawione są także losy państwa Baranków i Kowalskich, również pośmiertnie uhonorowane odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Wystawa będzie eksponowana w Watykanie do 19 grudnia. 

Z Rzymu

Tomasz Leyko