7B091D4D CD1A 4333 B398 7E612FF662C0Odsłonięcie pamiątkowego obelisku i wizyta marszałka... Piłsudskiego to najważniejsze wydarzenia obchodów 100-lecia Niepodległości w Mielcu. Marszałek Władysław Ortyl, który uczestniczył czynnie w mieleckiej części imprez, stal na czele powiatowego komitetu obchodów.

Główne uroczystości z okazji świąt państwowych organizowane są w Mielcu przed pomnikiem Jana Kilińskiego, nazywanym pomnikiem wolności. Nie inaczej było tym razem, ale z okazji 100-lecia niepodległości, dzięki staraniom komitetu został odnowiony, a na szczycie wymieniono figurę orła, który jest odwzorowaniem figury umieszczonej przed wojną.
W sąsiedztwie pomnika, również za sprawą komitetu, stanął obelisk, który w 100-lecie niepodległości ma upamiętnić mielczan walczących o wolną Polskę. Uroczystego odsłonięcia obelisku dokonał przewodniczący honorowy komitetu Jerzy Dębicki, w asyście członków komitetu z pf. prezydenta Mielca Fryderykiem Kapinosem. Mieleckie obchody rozpoczęła msza św. za ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza, a homilię wygłosił ks. dr Janusz Paciorek. Po eucharystii pochód przeszedł pod wspomniany pomnik. Po południu natomiast odbył się koncert niepodległościowy w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej i mieleckich chórów. Podczas koncertu marszałek Władysław Ortyl, wraz ze starostą mieleckim Zbigniewem Tymułą i pf. Prezydenta Fryderykiem Kapinosem, wręczył nagrody, wieczne pióra dla triumfatorów 11 edycji dyktanda niepodległościowego. Marszałek podsumował także wszystkie wydarzenia, które zorganizowano w ostatnim roku w powiecie mieleckim. Oprócz już wspomnianych to także m.in. sadzenie "Dębów Niepodległości", akcja krwiodawcza 100 litrów na 100-lecie", wydanie okolicznościowej kartki pocztowej i znaczków czy organizacja biegu niepodległosci. Podczas koncertu dominowała polska muzyka Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Ignacego Jana Paderwskiego. Zakończył się wspólnym śpiewaniem pieśni legionowych a na sam finał hymnu.

Sobota w Mielcu również upłynęła pod znakiem jubileuszu 100-lecia niepodległości. Najpierw odbyła się ciekawa inscenizacja rozbrajania austriackich żołnierzy i przyjazdu do Mielca Józefa Piłsudskiego. Ojciec naszej niepodległości przemówił do mielczan na Rynku z balkonu „Łojczykówki”. Później po odśpiewaniu Roty, ustawił się razem z marszałkiem Władysławem Ortylem do wspólnej, pamiątkowej fotografii z mielczanami.
tekst i foto Tomasz Leyko