180824 festiwlapsalmowKoncert, który odbył się w Kolbuszowej na stadionie sportowym wpisuje się w tegoroczny Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych”. Było to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w ramach Festiwalu, którego pomysłodawcą jest Bogdan Romaniuk.

Kolbuszowa zostało wyróżnione ze względu na jego wyjątkowy herb. Łączy on w sobie pojednanie między polskim i żydowskim narodem. Herb przedstawia wizerunek uściśniętych dwóch dłoni. Nad nimi umieszczony jest krzyż, pod nimi umieszczona jest gwiazda Dawida. Historia podaje, że pierwsi Żydzi osiedlali się w tym mieście w XVII w., trudniąc się wówczas handlem, rzemiosłem i wyszynkiem. W połowie XVIII w. do zakończenia II wojny światowej Żydzi stanowili już połowę mieszkańców tego miasta.

Festiwal upamiętnia heroiczną postawę Polaków, którzy nie zawahali się bronić ludzkiego życia podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. Wzorem takiego postępowania jest Rodzina Ulmów z Markowej, symbolizująca tych wszystkich Polaków, którzy podczas II wojny światowej oddali życie, ratując Żydów. Dlatego głównymi adresatami Festiwalu są Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata i ich rodziny, którzy zostali odznaczeni medalem przyznawanym przez żydowski Instytut Yad Vashem.

Marszałek Władysław Ortyl, który był obecny podczas koncertu powiedział:

Podkarpacie jest zaszczycone, że Festiwal obywa się właśnie tutaj. Niech ten śpiew polsko-żydowski rozbrzmiewa zawsze na Podkarpaciu, ponieważ to buduje jedność i dialog między naszymi narodami.

Podczas koncertu wystąpili światowej sławy kantorzy żydowscy: Shulem Lemmer i Yaakov Lemmer przy akompaniamencie pianisty Menachem Bistowskiego. W drugiej części można było usłyszeć śpiew Andrzeja Lamperta, Mieczysława Szcześniaka, Dariusza Malejonka, Lidii Pospieszalskiej, Agnieszki Cudzich, Agnieszki Musiał i Katarzyny Bogusz pod batutą Marcina Pospieszalskiego. Repertuar muzyczny był ubogacony recytacją psalmów dawidowych przez Igora Michalskiego – obecnie dyrektora naczelnego Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Festiwal zakończy się 23 sierpnia wyjątkowym koncertem w synagodze w Łańcucie, gdzie wystąpią Yaakov Lemmer i Menachem Bristowski.

Justyna Grzyb
Kancelaria Zarządu
fot. Malaczynska - FPD 2018