180815 swpWspółczesne pokolenia Polaków mają to szczęście, że mogą korzystać z wolności, która nie była dana naszym przodkom. Dziś, swój patriotyzm wyrażamy poprzez codzienną i sumienną pracę na rzecz Ojczyzny – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w Rzeszowie. Wojewódzkie uroczystości odbyły się w na placu przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego.


Wojskowi z Garnizonu Rzeszów tradycyjnie rozpoczęli obchody w kościele przy ul. Reformackiej. Po uroczystej mszy świętej, uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do Parku Jedności Polonii z Macierzą. Tam przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego głos zabrali przedstawiciele wojska, rządu oraz władz samorządowych.

Marszałek Władysław Ortyl złożył życzenia żołnierzom i kombatantom.

- W dniu Święta Wojska Polskiego, składam wszystkim żołnierzom i ich dowódcom serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i bezpiecznej służby. Życzę także abyście każdego dnia – Drodzy Żołnierze - mieli poczucie satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju. Pragnę także podziękować kombatantom i oddać hołd poległym żołnierzom, którzy przez wszystkie te lata przelewali własną krew za Polskę – życzył marszałek Ortyl, dodając - Współczesne pokolenia Polaków mają to szczęście, że mogą korzystać z wolności, która nie była dana naszym przodkom. Dziś, swój patriotyzm wyrażamy poprzez codzienną i sumienną pracę na rzecz Ojczyzny, ale także poprzez pielęgnowanie historii, kultury, dziedzictwa narodowego, a przede wszystkim pamięci o tych, którzy polegli za naszą wolność. Dziś polski żołnierz nie przelewa krwi za Polskę, ale w swojej służbie musi być czujny i gotowy do obrony Polski i Polaków. Bycie żołnierzem to zobowiązanie do służenia Ojczyźnie i jej obywatelom, to także zaszczyt, duma i honor – dodał.

Wśród gości obchodów znaleźli się także: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś. Obecna była posłanka Krystyna Wróblewska oraz biskup Jan Wątroba. Nie zabrakło przedstawicieli samorządu Rzeszowa, Powiatu Rzeszowskiego, służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz mieszkańców miasta.

Święto było także okazją do wręczenia awansów i odznaczeń wojskowych. 

Uroczystości odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Przewodniczyl im płk Rafał Kowalik. Na maszt wciągnięto flagę państwową, odegrano hymn, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Następnie pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego złożono kwiaty. Ostatnim akcentem Święta była defilada wojskowa ulicami miasta.
 

tekst/fot.
Michał Mielniczuk
BP UMWP