logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

180802 wieniecDożynki, to jedno z najpiękniejszych świąt w tradycji polskiej wsi. Obchodzone od stuleci, są częścią naszej narodowej tożsamości. Dobitnie ukazują, jak my – Polacy, korzystając ze spuścizny przodków, umiemy budować fundament naszej Ojczyzny. Świadomość tego, że dożynkowe obrzędy naszych ojców są z tak wielkim szacunkiem i pietyzmem pielęgnowane, może być dla nas wszystkich powodem do dumy. 

Szanowni Państwo
Organizatorzy i Uczestnicy Dożynek,
Mieszkańcy Województwa Podkarpackiego

Drodzy Rolnicy, Szanowni Państwo,

Dożynki, to jedno z najpiękniejszych świąt w tradycji polskiej wsi. Obchodzone od stuleci, są częścią naszej narodowej tożsamości. Dobitnie ukazują, jak my – Polacy, korzystając ze spuścizny przodków, umiemy budować fundament naszej Ojczyzny. Świadomość tego, że dożynkowe obrzędy naszych ojców są z tak wielkim szacunkiem i pietyzmem pielęgnowane, może być dla nas wszystkich powodem do dumy.

Dożynki to święto lokalnych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich wspólnot, bezcenna okazja do zademonstrowania kim jesteśmy, jakie przyświecają nam wartości, gdzie są nasze korzenie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie codzienny, całoroczny trud rolników, gdyby nie ciężka praca Państwa rąk i - bijące w rytm potrzeb ziemi - serca. I właśnie za to serce i wysiłek pragnę serdecznie podziękować w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Województwa Podkarpackiego.

O tym, jak fundamentalną sprawą dla życia każdego człowieka są dary pracy rolników mówił przed 31 laty podczas mszy świętej odprawianej w Tarnowie św. Jan Paweł II. „Rolnictwo to przecież chleb. Ten chleb, z którego żyje człowiek. Nie samym chlebem on żyje, ale przecież, żeby człowiek żył, musi mieć chleb”. Te słowa duchowego przewodnika kolejnych pokoleń Polaków oddają sens świętowania dożynek. Przypominają one, że potrzebny jest czas dziękczynienia za chleb i inne dary ziemi, które goszczą na naszych stołach oraz o tym, że te dary ziemi są efektem codziennej ciężkiej pracy, pełnej trudu, nieprzewidywalnej, często zdanej na łaskę i niełaskę pogody.

Obowiązkiem ojców i dziadków jest przekazywanie kolejnym pokoleniom niezbywalnych wartości, na których ukształtowana została nasza Ojczyna oraz naszych narodowych tradycji. Spoczywa ona na każdym z nas. W ten sposób uczymy młodych ludzi, jak kochać i szanować Polskę. Elementem tego dziedzictwa jest bez wątpienia szacunek i duma z darów, jakie – dzięki pracy rolników – przynosi nam nasza ziemia. Wszystkim rolnikom podkarpackiej ziemi i tym, którzy wraz z nimi z wdzięcznością dziękują za tegoroczne plony i Bożą opiekę, pragnę złożyć najserdeczniejsze gratulacje i dołączyć moje dziękczynienie. Składam jednocześnie na Państwa ręce życzenia wszelkiej pomyślności w codziennej pracy, możliwości realizacji planów oraz obfitych zbiorów w roku przyszłym.

Z poważaniem

Władysław Ortyl

listDOZYNKI

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (listDOZYNKI.pdf)listDOZYNKI.pdf332 kB

Statystyka

Odwiedza nas 696 gości oraz 0 użytkowników.