Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

Święto podkarpackich policjantów w Rzeszowie

|
Michał Mielniczuk

180724 policjaPrzed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji odbyły się uroczystości z okazji 99. rocznicy powstania Policji Państwowej. W ich trakcie upamiętniono funkcjonariuszy poległych na służbie. W obchodach wzięli udział m.in.: wicemarszałek Bogdan Romaniuk, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

Odbywające się w ramach wojewódzkich obchodów Święta Policji uroczystości, rozpoczął meldunek dowódcy złożony podkarpackiemu komendantowi formacji. Następnie na maszt wciągnięto flagę państwową i odegrano hymn.

Później głos zabrał szef podkarpackich policjantów – inspektor Henryk Moskwa. Komendant odwołał się do niemal 100-letniej historii policji, wspominając funkcjonariuszy poległych w „chwalebnej walce” z przestępcami oraz tych, zamordowanych w Katyniu i Miednoje.

- Obecnością w dzisiejszej uroczystości świadczymy o naszej pamięci o poprzednikach. Wspominamy losy tych wszystkich, którzy w blisko 100-letniej historii policji, złożyli na ołtarzu ojczyzny to co najcenniejsze dla każdego człowieka – własne życie – mówił insp. Henryk Moskwa.

Wicemarszałek Bogdan Romaniuk odczytał list skierowany przez marszałka Władysława Ortyla.

- Taki wymiar święta ma szczególne znaczenie, gdyż kształtuje naszą narodową tożsamość oraz pozwala wykuć kolejne ogniwo w długim łańcuchu pokoleniowej sztafety, przekazującej wiedzę o trudnej historii naszej państwowości. W dzieje Polski wpisane są losy tysięcy bohaterów, którzy walczyli o wolność, spokój i stabilizację, którymi dzisiaj możemy się cieszyć. Wśród nich są również funkcjonariusze policji – pisał marszałek. W liście zawarł także gratulacje skierowane do komendanta Henryka Moskwy - Pragnę również złożyć na ręce pana komendanta serdeczne gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności w związku z awansem na stopień inspektora. Wierzę, że jest to powód do dumy i satysfakcji, ale również motywacja do kolejnych zadań i wyzwań, którym – jestem o tym głęboko przekonany – sprosta pan z sukcesem.

Przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, dziękował policjantom za oddanie i nieustającą gotowość do służby obywatelom.

- Serdecznie wam dziękuje za gotowość pełnienia służby o każdej porze. Jednocześnie życzę wam i waszym bliskim, którzy dzielą z wami trudy służby - aby otaczał was szacunek społeczeństwa i nie opuszczała was wiara w policyjne wartości – mówił przewodniczący Jerzy Cypryś.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, złożono kwiaty przed tablicami memorialnymi. Następnie w holu Komendy zaprezentowano wystawę fotografii „Policja w służbie Niepodległej”.

 

Michał Mielniczuk
fot. Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP