180719 policjaW Przemyślu odbyły się w tym roku Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. W święcie uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryk Moskwa, a samorząd województwa reprezentował członek zarządu Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w bazylice archikatedralnej w intencji policjantów, której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a główna część miała miejsce na Rynku w Przemyślu.

Wśród gości uroczystości znaleźli się m.in.. zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, prezydent Przemyśla Robert Choma oraz starosta przemyski Jan Pączek. W wydarzeniu wziął także udział były szef podkarpackich policjantów nadinsp. Krzysztof Pobuta, aktualnie Komendant Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, samorządowcy, służby mundurowe i duchowieństwo.

Do uczestników obchodów zostały wystosowane okazjonalne listy przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego.

Piotr Pilch złożył gratulacje policjantom, którzy otrzymali odznaczenia za ciężką pracę. Podkreślił również istotę istnienia Policji, jako instytucji oraz ważną rolę jaką pełni. Wspomniał także o dobrych zmianach, które miały miejsce w ostatnich latach, mówiąc: - Policja jest bliżej obywateli.

Podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji na wyższe stopnie służbowe awansowano aż 1271 policjantów w całym województwie podkarpackim, 16 w korpusie oficerów starszych, 90 w korpusie oficerów młodszych, 558 w korpusie podoficerów, 551 w korpusie aspirantów i 56 w korpusie szeregowych.

Wręczono także medale "Za Zasługi dla Policji". Wśród odznaczonych jest przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Cypryś.

Na zakończenie uroczystości została otwarta wystawa w Przemyskiej Bibliotece Publicznej „Policja w służbie Niepodległej”, zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

tekst/fot.
Daniel Łyszczek
Kancelaria Zarządu