180622 medaleMarszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk a także wiceprezes IPN Mateusz Szpytma zostali odznaczeni medalem Bene Merito. Uroczyste wręczenie odbyło się dziś w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Odznaka "Bene Merito" (tzn. w słusznej sprawie), przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Wręczał je dziś wiceminister Andrzej Papierz.

- Dziś honorujemy naszych gości z Podkarpacia, bo pan prezes Mateusz Szpytma oczywiście z tym województwem jest mocno związany. Wspomniane osoby przyczyniły się do powstania wielkiego dzieła jakim jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. To wspaniałe placówka upamiętniająca heroiczne postawy Polaków podczas II wojny światowej - uzasadniał minister Andrzej Papierz.

W imieniu odznaczonych przemawiał Mateusz Szpytma, który dziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie muzeum oraz w jego promocję.

- Planując powstanie tego muzeum nie myśleliśmy o medalach. Dziękuję szczególnie panom marszałkom, którzy wzięli na siebie trudne zadanie. To nie samorząd powinien budować takie muzea, to powinna być rola naszego Państwa, ale wtedy nikt nie myślał aby takie placówki mogły powstać. Teraz to się zmieniło. Chcę podkreślić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych bardzo nam pomogło przy promocji otwarcia muzeum. Na całym świecie, w naszych placówkach dostępna była transmisja z tego wydarzenia – dziękował Mateusz Szpytma, który był pierwszym dyrektorem markowskiego muzeum. Obecnie muzeum Ulmów jest jednostką prowadzoną w głównej mierze przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówił. 

Tekst
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
fot. MSZ