logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

To był wyjątkowy wieczór w rzeszowskim WDK-u! Na regionalną premierę filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego przyjechali odtwórcy głównych ról - Tomasz Kot i Joanna Kulig. Nie zabrakło też autora zdjęć Łukasza Żala i Ewy Puszczyńskiej - producentki z firmy Opus Film. Tak jak w Cannes było wzruszająco i z gromkimi brawami.

„Zimna wojna” to dzieło Pawła Pawlikowskiego – laureata Oscara za film „Ida”. Światowa premiera „Zimnej wojny’ odbyła się podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie obraz został nie tylko rewelacyjnie przyjęty przez festiwalową publiczność, ale także wyróżniony prestiżową nagrodą dla najlepszego reżysera.

Film wejdzie do kin już w ten weekend, 8 czerwca. Oprócz Joanny Kulig i Tomasza Kota w obsadzie znaleźli się także m.in. Agata Kulesza, Adam Woronowicz i Borys Szyc. Scenariusz Paweł Pawlikowski napisał wspólnie z Januszem Głowackim. 

Na rzeszowskiej prapremierze nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu. Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz członek zarządu Piotr Pilch. Był przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś z radnymi oraz przewodniczący rady Rzeszowa Andrzej Dec. 

Najnowsze dzieło Pawlikowskiego to historia z lat 50. i 60. XX wieku. Na tle wielkich wydarzeń historycznych w Polsce i Europie rozgrywa się relacja wielkiej, ale zarazem trudnej miłości Zuli i Wiktora. Ważnym bohaterem filmu jest też wyjątkowa muzyka – ludowa i jazzowa.

Pokaz był także pierwszą premierą filmu fabularnego dofinansowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Fundusz utworzyły wspólnie województwo podkarpackie i miasto Rzeszów. W ten sposób  dwa samorządy zyskały szansę promowania marki Rzeszowa i Podkarpacia w prestiżowych projektach filmowych. Ekipa  filmowa realizowała zdjęcia na Podkarpaciu w Kalwarii Pacławskiej.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Wideo: Sebastian Kieszkowski
BP UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 582 gości oraz 0 użytkowników.