logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

3m5

Miała być lekarstwem na choroby toczące I Rzeczypospolitą, a stała się kapitalną lekcją społecznej odpowiedzialności za państwo, pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją. W życiu każdego narodu są takie chwile, które zmuszają do zatrzymania się, zastanowienia, do odnalezienia w sobie pokładów uczuć patriotycznych i poczucia wspólnoty narodowej. Taką chwilą na pewno jest data 3 maja 1791 r., kiedy uchwalona została pierwsza polska konstytucja. W Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Konstytucji.

 

Rozpoczęła je Msza św. w intencji ojczyzny w kościele farnym koncelebrowana przez biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego, a homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Potera. Na uroczystości przybyli m. in. parlamentarzyści Halina Szydełko, Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak i Andrzej Szlachta, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przedstawiciele samorządu województwa – przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk i członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, przedstawiciele władz stolicy województwa i innych samorządów, służb mundurowych, organizacji obywatelskich, szkół, harcerze i Strzelcy, mieszkańcy Rzeszowa.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości tradycyjnie przeszli na rzeszowski Rynek, gdzie przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbył się dalszy ciąg patriotycznych obchodów. Tutaj odczytana została preambuła konstytucji 3 Maja, dokumentu który gruntownie zmieniał ustrój Polski i miał stać się podstawą kolejnych ważnych dla państwa reform. Potem swoje wystąpienia mieli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, który odczytał list marszałka województwa Władysława Ortyla. Zwracał on uwagę, że Święto Konstytucji to okazja do refleksji o losach Polski, czas radosnego świętowania ponad podziałami i odwoływania się do wartości ważnych dla wszystkich Polaków.

W 227 lat po uchwaleniu dokumentu jesteśmy w ważnym punkcie rozwoju państwa polskiego - mówił wicemarszałek. - Dzięki rozwijającej się gospodarce jesteśmy w stanie realizować projekty, które przez całe lata pozostawały w sferze marzeń milionów Polaków, dlatego tym bardziej powinniśmy się skupić na codziennej uczciwej pracy dla Polski dając wyrazy szacunku dla kraju i naszych współbraci. To jest nasz dzisiejszy patriotyzm – mówił.

Po wystąpieniach odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa, następnie złożono wieńce i kwiaty. Na zakończenie uroczystości miała miejsce defilada zgromadzonych oddziałów wojska i innych służb mundurowych.

Tekst i fot. Izabela Fac/Kancelaria Sejmiku

Statystyka

Odwiedza nas 918 gości oraz 0 użytkowników.