180423 szydlo„Tak rodziła się i rodzi się Polska” - to hasło przewodnie XII Kongresu Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej, który odbył się 21 kwietnia w Przemyślu. Na wydarzenie przybyła wicepremier rządu RP Beata Szydło, parlamentarzyści Krystyna Wróblewska i Andrzej Matusiewicz, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz samorządowcy i wychowawcy. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego reprezentował członek zarządu Piotr Pilch.

Kongres rozpoczął się uroczystą mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej, której przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po niej uczestnicy udali się do auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, gdzie przybyłych gości i słuchaczy przywitał ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Wiceprezes Rady Ministrów  Beata Szydło wygłosiła wykład pt. „Rodzić miłość do ojczyzny w sercach dzieci, młodzieży, Polaków":

Ojczyzna i rodzina znaczy to samo, bo Ojczyzna jest naszą wielką rodziną, a nasze rodziny tworzą Ojczyznę. Kiedy człowiek zastanawia się nad tym, co w życiu jest najważniejsze, a kobiecie - politykowi takie refleksje przychodzą dość często, to zawsze myślę sobie, dobrze, że mam do kogo i gdzie wracać. Do swojego domu, do swojego męża, do swoich dzieci, do mojej rodziny. Bo to jest ten fundament, który nas wszystkich buduje i tworzy - mówiła wicepremier Beata Szydło. 

W trakcie kongresu  poruszono jeszcze następujące tematy:

  • „Aktualność myśli kard. Stefana Wyszyńskiego o wychowaniu do wolności i miłości Ojczyzny” - ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński ;
  • Abp Ignacy Tokarczuk – strażnik ideałów niepodległej Polski – dr Mariusz Krzysztofiński (IPN Rzeszów);
  • Świadomość historyczna a kształtowanie uczuć patriotycznych - dr hab. Krzysztof Kaczmarski (IPN Rzeszów);
  • Św. Jan Paweł II – zatroskany o Polskę -  ks. dr Waldemar Janiga (Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

 Poseł Krystyna Wróblewska odczytała natomiast list Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego przygotowany specjalnie na tę okazję.

Organizatorami kongresu  byli: Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz Zgromadzenie Księży Michalitów.0

Natalia Mierzwa-Sowa
Kancelaria Zarządu

Fot. Stanisław Gąsiorski