180223 fotoHarcerstwo to sposób na kształtowanie charakterów, wpajanie zasad i wartości, budowanie fundamentu pod resztę życia – powiedział marszałek Władysław Ortyl, przyjmując u siebie harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Okazją do odwiedzin było skautowskie święto.

22 lutego obchodzony jest na świecie jako Dzień Myśli Braterskiej. To święto, które przypomina o braterstwie łączącym skautów na całym świecie. Z tej okazji harcerze odwiedzają swoich przyjaciół i spotykają się na uroczystych zbiórkach. Po raz kolejny goszczą w dzień swego święta u marszałka Władysława Ortyla.

 Z okazji skautowskiego święta marszałek Ortyl złożył harcerzom serdeczne życzenia, aby zawsze z dumą wypełniali słowa harcerskiej przysięgi, uosabiając ideę braterstwa, przyjaźni i pracy nad sobą czyli głównych założeń skautingu. Marszałek przypomniał, że rok 2018 został przez Senat RP ustanowiony Rokiem Harcerstwa.

 My także w samorządzie pamiętamy o harcerzach. Na najbliższej sesji sejmiku chcemy przyjąć stanowisko upamiętniające polskie harcerstwo w 100-lecie jego powstania w niepodległej Polsce. Mamy dla pracy harcerzy wielki szacunek – powiedział marszałek Ortyl.

W tym roku mija już 161 lat od urodzin lorda Roberta Baden-Powella, założyciela skautingu. Mimo upływu lat wartości, jakie przyświecają harcerzom się nie zmieniają. W ten szczególny dzień chcemy podzielić się przyjaźnią, naszą otwartością na innych. Chcemy pokazać naszą pracę w drużynach, zachęcić młodych ludzi do harcerstwa – mówili w czasie spotkania harcerz orli Karol Klisowski z Jarosławia oraz ćwik Damian Wójciak z Rzeszowa, harcerze z Okręgu Podkarpackiego ZHR.

Podczas rozmowy z marszałkiem Władysławem Ortylem harcerze przedstawili plany swego udziału w uroczystościach związanych ze świętowanymi przez cały rok obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Składając marszałkowi życzenia harcerze wręczyli także upominek – cebulkę mieczyka, która zakwitnie w lecie, gdy harcerze jeżdżą na biwaki i obozy.

Bardzo dziękuję za ten symboliczny upominek. Dziękuję harcerzom za wierność swym ideałom, za pielęgnowanie patriotyzmu. Życzę, abyście nie ustawali w swych staraniach i zawsze z dumą krzewili harcerskie przesłanie – mówił w czasie spotkania marszałek Władysław Ortyl.  

Świętowanie Dnia Myśli Braterskiej zapoczątkowały w 1926 roku młode Amerykanki, jako datę do przywoływania idei skautowskiej przyjaźni wybrano 22 lutego – kiedy przypada rocznica urodzin założyciela skautingu gen. Roberta Boden-Powella oraz jego żony Olave Boden – Powell.

 

 Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Aleksandra Gorzelak -Nieduży
Biuro prasowe UMWP