180130 malarzMłody i utalentowany artysta z Podkarpacia – Eliasz Dyrow - zaprezentował dzisiaj swoje prace malarskie, które powstały dzięki stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego. Zaprezentowany w holu urzędu projekt nosi nazwę „Konstelacje” - ukazuje artystyczną promocję piękna i historii Podkarpacia.

Uroczyste otwarcie zostało zainaugurowane przez wicemarszałka Bogdana Romaniuka. 

Zaprezentowana wystawa tak młodego artysty, to wielka radość dla odbiorców, którzy mogą docenić jego talent i wyobraźnię. Prace Pana Eliasza zostały już zaprezentowane czy to przed papieżem Franciszkiem na Watykanie czy przez Piotrem Rubikiem, kiedy gościł na Podkarpaciu podczas Festiwalu Psalmów Dawidowych. Cieszę się, że – projekt ma formę artystycznej promocji piękna i historii Podkarpacia powiedział

Podczas realizacji przedsięwzięcia stypendysta wykonał kilkanaście prac malarskich oraz rysunków przedstawiających wybrane zabytki naszego regionu.

Eliasz Dyrow urodził się w Kijowie, skąd w 2011 r. powrócił do Polski w ramach programu repatriacji. Od dziecka posiada zamiłowanie do malarstwa, ale dopiero w Polsce podjął nauczanie w Zespole Szkół Plastyczny im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu. W 2013 r. zajął I miejsce w konkursie na projekt pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Winnicy (Ukraina) pod patronatem Konsula Generalnego RP w Winnicy. W 2014 r. Grand Prix w XI Ogólnopolskim Konkursie na Animację Filmową i Rysunek Satyryczny „Zagrożenia Środowiska naturalnego” za animację „Memento Aqua”. W 2016 r. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Portretowej „2nd Art Portrait Club International Festival” w kategorii „Rzeźba Monumentalna” za wielofigurową kompozycję i wiele innych nagród i wyróżnień. Do jednych z największych sukcesów młodego malarza jest obraz przedstawiający kardynała Adama Kozłowieckiego, który towarzyszył podczas otwarcia tegorocznej wystawy w Sejmie RP.

Obecnie jest studentem III roku Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

 

 Justyna Grzyb 
Kancelaria Zarządu