180118 tajemnicaJuż po raz jedenasty została uroczyście otwarta Gala Wojewódzkiego Konkursu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pt. „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia", która miała miejsce 16 stycznia 2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Mottem przewodnim wydarzenia były słowa św. Jana Pawła II, które brzmiały: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym”.

Wśród uczestników konkursu, wyłoniono talenty muzyczne, wokalne i plastyczne, zaprezentowane przez młodzież ze szkół specjalnych z Województwa Podkarpackiego. Wśród nich byli reprezentanci Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Krosna, Frysztaka, Brzozowa, Mielca, Strzyżowa, Ustrzyk Górnych czy Tarnobrzega. Gala została również uświetniona przedstawieniem jasełek zatytułowanych „Stara Pompka” w wykonaniu uczniów Zespół Szkół Specjalnych z Kolbuszowej Dolnej.

Honorowymi gośćmi wydarzenia byli: ks. bp Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej, poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, burmistrz miasta Kolbuszowa Jan Zuba, wicestarosta powiatu kolbuszowskiego Wojciech Cebula, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział w Rzeszowie Maciej Szymański, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Dorota Markiewicz i ks. dziekan Kazimierz Osak.

W imieniu marszałka Władysława Ortyla pozdrowił wszystkich obecnych wicemarszałek Bogdan Romaniuk, przekazując gratulacje za pracę, jaką wykonuje się dla młodzieży niepełnosprawnej. Za dodawanie im odwagi do dzielenia się własnymi talentami i nierzadko wydobycia z nich wielkiej pasji, aby upiększyć dzieło. Na koniec wicemarszałek dodał:

„W tajemnicy Bożego Narodzenia odkrywamy miłość, jaką Bóg obdarzył ludzkość w swoim Synu narodzonym w Betlejem. Dzisiaj młodzież, która przedstawiła nam wszystkim jasełka, pokazała, co tak naprawdę jest ważne w Dniu Bożego Narodzenia, że jego istotą jest Jezus Chrystus, który rodzi się w naszych sercach. Tego wszystkiego Wam życzę, aby każda rodzina mogła doświadczyć tego szczęścia.”

Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem na Podkarpaciu, nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród ich wychowawców.

Justyna Grzyb
Kancelaria Zarządu