Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

Konferencja w 100 rocznicę urodzin „Biskupa Prawdy i Wolności”

|
Michał Mielniczuk

180115 tokarczukW Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona życiu abpa Ignacego Tokarczuka. Zorganizowanemu w 100. rocznicę urodzin metropolity przemyskiego sympozjum, towarzyszyła wystawa fotografii przygotowana przez rzeszowski IPN. W spotkaniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

Konferencję poprzedziła msza święta w Bazylice Archikatedralnej koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala. Po jej zakończeniu, rozważania naukowe rozpoczął prof. Jan Żaryn. Później swoje referaty wygłosili: prof. Bohdan Cywiński, dr Mariusz Krzysztofiński, ks. prof. Dominik Zaręba oraz ks. prof. Józef Wołczański. W spotkaniu uczestniczył marszałek Sejmu RP – Marek Kuchciński, który objął konferencję patronatem honorowym. Nie zabrakło samorządowców z ziemi przemyskiej oraz wiernych i opozycjonistów mających w pamięci spotkania arcybiskupem Tokarczukiem.

Sylwetkę „biskupa prawdy i wolności” przybliżył także marszałek Władysław Ortyl.

Ponad sześć i pół dekady służby w stanie kapłańskim było czasem niekwestionowanego autorytetu arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Był to jednocześnie czas wielu trudnych doświadczeń dla Polski i Polaków. Arcybiskup zawsze ukazywał swoją bezkompromisowość w dbaniu o Kościół i jego wiernych. Droga, którą kroczył, życie zgodnie z przesłaniem, że „w sprawach prawdy, wiary nie ma żadnego kompromisu”, dbałość o dobro Ojczyzny, mogą i powinny być inspiracją dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – mówił gospodarz regionu.

Konferencji organizowanej w Muzeum przez Centrum Kulturalne towarzyszy wystawa przygotowana przez IPN Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie pt. "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny". Scenariusz wystawy: Jakub Izdebski, Mariusz Krzysztofiński -Instytut Pamięci Narodowej. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie. 

fot. Piotr Michalski